Nacházíte se zde: Úvod > Média > Aktuality > Exkurze ZSF v Arpidě otevřela handicapované malířce svět

Exkurze ZSF v Arpidě otevřela handicapované malířce svět

Novinka (1.7.2013)

Exkurze ZSF v Arpidě otevřela handicapované malířce svět

Zahraniční návštěva v Arpidě skončila nápadem udělat handicapované malířce výstavu

Nečekanou, ale důležitou dohru měly exkurze do Arpidy, která je jedním z klinických pracovišť ZSF JU. Když se tam přišli podívat hosté z Maďarska a poté z Ameriky, zaujaly je i výtvarné práce ze zdejšího ateliéru vedeného Alenou Jankovskou. Ve skupině handicapovaných dětí potkali i jedenáctiletou Barboru Sedláčkovou, která maluje ústy tak nádherné obrázky, že pak na ZSF vznikl nápad udělat jí výstavu.

„Drobná dívenka nás všechny velmi zaujala, protože fixem či štětcem v puse namaluje cokoli a dokáže vykreslit i drobné detaily. Je zřejmé, že má obrovský talent, její malování působí velmi lehce. Američané při návštěvě Arpidy chtěli její obrázky hned koupit. Proto mě napadlo využít svých novinářských kontaktů a uspořádat Barče samostatnou výstavu ve veřejně přístupné galerii, aby její obrázky vidělo co nejvíc lidí. Nejen jako povzbuzení pro handicapované, ale jako inspiraci úplně pro každého,“ shrnula Mgr. Alena Binterová, která má na ZSF JU na starosti kontakt s médii a PR.

Její návrh rychle našel vstřícnou odezvu v píseckém centru ilustrace Sladovna, což je velká galerie v centru města, kde se právě koná velmi atraktivní výstava PLAY od renomovaného Petra Nikla. Bára Sedláčková se stala první autorkou, která otevřela nový výstavní prostor Sladovny v přízemí. Na výstavu, která začala v úterý 25. června a potrvá až do 11. srpna, shromáždila přes 30 obrázků malovaných fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší.

Návštěvníci vernisáže zaplnili celou místnost, dorazilo jich asi osmdesát – mezi nimi i bývalý ředitel Arpidy doc. Jiří Jankovský s manželkou Alenou a také současný ředitel Marek Wohlgemuth. Přišli i výtvarníci, například Štěpán Mikuláš Mareš a Jakub Zich, který na počest Báry připravil výtvarnou dílnu pro děti. „To děvče má obrovský talent, nikdy jsem nic takového neviděl,“ ocenil Mareš.

Barbora Sedláčková z Českých Budějovic maluje ústy, protože jí kvůli nemoci zvané neuropatie ochabuje tělo. Stoprocentně se může spolehnout jen na svoji hlavu. O to bohatší je krajina její fantazie – veselý svět plný lidí a zvířat v pohybu. Jakub Zich upozornil, že musí mít obrovskou prostorovou představivost a jasnou vizi, protože na rozdíl od „zdravých“ malířů nemá šanci vidět obrázek při malování z odstupu, a přesto je schopná vytvořit výborné kompozice fungující i na velkou vzdálenost.

Ředitel Arpidy Mgr. Ing. Marek Wohlgemuth měl z výstavy obrovskou radost. I z toho, že si Barča našla svůj směr a cíl v životě, což jí dává sílu nevidět překážky dané handicapem. Chce být bytovou architektkou a jednou ilustrovat svoji vlastní knížku. „Barča má velký tvůrčí elán, jakmile se zastaví, už má v puse tužku a něco maluje. Sledoval jsem ji při vernisáži, jak si užívala ten pocit úspěchu. Znám ji, ona je vždycky spíš tišší a nikomu to neříká, ale to, co tady prožívá, je pro ni velmi zásadní. Seděla tam jako královna a cítila se jedinečná. Zrovna ona má v sobě tolik pokory a skromnosti, že pro ni takového ocenění není nikdy dost,“ shrnul ředitel. Doc. PhDr. Jiří Jankovský, Ph.D., který vedl Arpidu dvacet roků až do loňska a stále vyučuje na ZSF JU, tato slova potvrdil a rozvinul. Zdůraznil, že Barča dala všem návštěvníkům možnost žasnout – nad tím, co je vůbec v lidských silách. „Dětské obrázky jsou umění v té nejčistší podobě, tak jako poezie nebo muzika. Dovedou zachytit podstatu věci, a to je na nich krásné. Dokud člověk dovede žasnout, zůstává dítětem a jeho život je bohatší,“ vysvětlil.

Z výstavy vzniklo i video doplněné písničkou kapely Kašpárek v rohlíku, což je Barčina oblíbená muzika. Když se to hudebníci dozvěděli, pozvali malířku na svůj velký festival 9. září v Třebovli u Prahy, kde jí uspořádají další výstavu.

Více fotek ZDE: http://bintert.rajce.idnes.cz/Barca_ve_Sladovne/

Video ZDE: ttps://www.youtube.com/watch?v=M7gB8CdzrNM

Přiložené obrázky