Nacházíte se zde: Úvod > Média > Aktuality > Studenti třetího ročníku ZSF JU vyhráli Plzeňský pohár záchranářů

Studenti třetího ročníku ZSF JU vyhráli Plzeňský pohár záchranářů

Novinka (30.5.2013)

Studenti třetího ročníku ZSF JU vyhráli Plzeňský pohár záchranářů

Studenti oboru Zdravotnický záchranář skvěle reprezentovali ZSF JU v druhém ročníku Plzeňského poháru záchranářů, který se konal začátkem května. Na soutěž jela dvě družstva, jedno z nich pohár vyhrálo a druhé obsadilo šesté místo.

Prvenství vybojovalo družstvo Rescue Rangers ze 3. ročníku, který tvořili studenti Iva Hajíčková, Leo Nowický a Pavel Petrovič. Loni byli v této soutěži šestí. „Na soutěž jsme jeli proto, že se nám loňský první ročník velice líbil a chtěli jsme trochu vylepšit naše minulé umístění,“ uvedl Pavel Petrovič, který průběh soutěže vylíčil tak dobře, že ho lze číst se zatajeným dechem jako akční příběh. Druhé družstvo z 2. ročníku ve složení Danuše Jircová, Aneta Sedláková a Martin Kindl skončilo na šesté příčce, takže pokud bude letošní trend pokračovat, příště je lze také čekat mezi vítězi.

Druhý ročník Plzeňského poháru určeného pro vysokoškoláky z oboru Zdravotnický záchranář uspořádala Katedra záchranářství a technických oborů Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Utkalo se v ní osm týmů z České a dva ze Slovenské republiky.

Kromě akčních situací je čekaly i workshopy a přednášky, jedna z nich vycházela z nedávného neštěstí při výbuchu plynu v Praze koncem dubna. Velmi zajímavá byla večerní etapa, kterou zástupci ZSF JU zvládli skvěle. „Naším úkolem bylo zprvu správně přiřadit pracovní diagnózy ke stavům potenciálních pacientů a dále jsme k nim měli vyslat posádky zdravotnické záchranné služby – měli jsme omezený počet posádek, dále jsme museli zvažovat dojezdový čas a dobu transportu pacienta do nemocnice. Myslím, že nejtěžší rozhodování bylo mezi pacientem s infarktem myokardu (dlouhý dojezd na specializované pracoviště) a pacientem, který spadl ze střechy a necítil nohy (krátký dojezd do nemocnice s CT, ale v nemocnici nebylo traumacentrum) – vrtulník byl k dispozici jen jeden. Naštěstí jsme toto rozhodování zvládli a vrtulník poslali pro pána s infarktem – jako jediní ze všech soutěžních týmů,“ popsal Pavel Petrovič. Druhým výjezdem během noční etapy byla pátrací akce po ztraceném turistovi na Šumavě.

Další den prověřil fyzičku všech závodníků, kdy běhali s nosítky po lese a pak jeli na raftech ke zraněnému dřevorubci. „Naším prvním zdravotnickým úkolem bylo (ne)oblíbené polytrauma. V časovém limitu jsme pacienta zajistili a připravili k transportu. Zde jsme se přesvědčili, že dokážeme spolupracovat na profesionální úrovni – přece jen polytrauma vyžaduje sehranost týmu,“ popsal student.

Pak je čekal případ muže s hypoglykemií, který byl v sauně nalezen v bezvědomí, cyklista po pádu z kola a travers přes řeku Vydru dlouhý asi 25 metrů. Velké překvapení je pak čekalo při dalším úkolu, kdy u pacientky určili náhlou příhodu břišní. Případ byl komplikovaný tím, že se jednalo o muslimský pár – a v muslimských zemích je zakázáno, aby se cizí muž dotknul partnerky někoho jiného. Vyšetřovat a léčit ho tedy mohla pouze Iva Hajíčková. „Ovšem komunikace s partnerem byla zajímavá, chtěli jsme případ vyřešit zavoláním na 112, ale bylo nám řečeno, že jediný překladatel v republice stojí před námi, tak se Leo pustil do komunikace – na konci úlohy nám bylo řečeno, že se v životě tolik nezasmáli, dokonce i pacientka skoro umírala smíchy,“ líčí student Petrovič.

Následoval zásah při srážce motocyklu s automobilem, kde si záchranáři ověřili svoji schopnost spolupracovat s hasiči. Na statku pak soutěžící čekal případ intoxikace organofosfáty, který museli vyřešit velmi rychle, což se povedlo – dokonce to stihli před limitem a sklidili pochvalu. Na posledním stanovišti je čekala horská služba s tím, že dole leží houbařka, se kterou se utrhl sráz.

„Rád bych poděkoval vyučujícím za teoretickou a praktickou průpravu – a v neposlední řadě i Zdravotně sociální fakultě JU za umožnění účasti na této soutěži. Doufáme, že se příští rok budeme moci pokusit o obhajobu poháru,“ uzavírá Pavel Petrovič.

(abi)

Foto Kateřina Hamrová

Přiložené obrázky