Nacházíte se zde: Úvod > Prof. Velemínský pokřtil na ZSF JU knihu Dítě od početí do puberty – 1500 otázek a odpovědí

Prof. Velemínský pokřtil na ZSF JU knihu Dítě od početí do puberty – 1500 otázek a odpovědí

Plánovaná akce (11.12.2017)

Prof. Velemínský pokřtil na ZSF JU knihu Dítě od početí do puberty – 1500 otázek a odpovědí

Čtvrté vydání knihy Dítě od početí do puberty – 1500 otázek a odpovědí, které vyšlo letos ve vydavatelství Triton, pokřtil v pondělí prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., dr. h. c. Pediatr, bývalý děkan ZSF JU a nyní ředitel Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví ZSF JU, ji napsal společně se svým synem, gynekologem MUDr. Milošem Velemínským, Ph.D. Na 480 stranách shrnuli hlavní informace týkající se dítěte a jeho tělesného i duševního vývoje. Kniha vznikla na základě nejčastějších rodičovských dotazů, tudíž je psána přehledně formou laických otázek a zasvěcených odpovědí. Díky chronologickému řazení může provázet současné i budoucí rodiče životem jejich potomka od početí až do dospívání. Autoři ovšem zdůrazňují, že mají pouze poradní hlas, protože konečné rozhodnutí je na lékaři, který dítě zná.

Tato publikace vyšla poprvé v roce 2000 v českobudějovickém nakladatelství Dona a další vydání pak už ve vydavatelství Triton. Letos vznikla aktualizovaná verze po deseti letech, protože se ukázalo, že rychlý a razantní vývoj medicíny a dalších oborů si vyžaduje změny ve všech kapitolách. Zejména v otázkách výživy starších dětí, ale také například v psychosociálních tématech, důrazu na prevenci, vysvětlení nových diagnostických metod apod.

Křest knihy rozproudila třeboňská taneční skupina Break the Rules, jejíž členky znají prof. Velemínského díky jeho profesi pediatra. PhDr. Jan Vitoň, Ph.D., pak ve své úvodní řeči přirovnal tuto knihu k tradičním a velmi oblíbeným publikacím typu rodinný rádce. Ocenil, že autoři zvolili klasickou podobu, nikoli trend poslední doby, kdy se všechno dává na internet. „Zkusili jít proti tomuto módnímu trendu a napsali publikaci, která navazuje na šťastné tradice rodinných lékařů,“ uvedl dr. Vitoň a zdůraznil, že rozhodnutí vydat knihu je spojené se zodpovědností za své dílo, kdy je autor připraven ručit za informace, které publikoval. V tom je velký rozdíl oproti informacím na internetu, které navíc nikdo další nekontroluje, zatímco kniha je společným dílem několika profesionálů.  

Profesor Velemínský poděkoval všem za účast a zodpověděl dotazy týkající se „prenatálního stadia“ i „porodu“ této obsáhlé knihy. Vysvětlil, že vydavatelství Triton mu navrhlo reedici této úspěšné publikace asi před čtyřmi lety, protože současné období přineslo v oboru řadu změn. „Bylo to hodně pracné, všechny kapitoly jsme museli pozměnit – navíc mezi těmito knihami je na trhu velká konkurence,“ podotkl. Věří, že to hlavní se povedlo do knihy dostat: rodiče získají informace týkající se těhotenství a porodu, seznámí se s taktikou kojení, pravidly zavedení umělé výživy, s výživou batolat, předškolních i školních dětí atd. Autoři popisují způsoby výchovy, prevence poruch spánku a zásady vedení dítěte k „suchým“ nocím. Věnují se i problematice očkování, alergií a správné hygieny. Velká část knihy se zabývá prevencí úrazů a násilí, ale i zásadami první pomoci. Nechybějí informace o vlastnostech bezpečných hraček, nosítek, autosedaček a dalších pomůcek, opomenuto nezůstalo ani vhodné zařízení dětského pokoje.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory