Nacházíte se zde: Úvod > Studentky Zdravotně sociální fakulty JU prokázaly při akci Noc venku empatii i organizační schopnosti

Studentky Zdravotně sociální fakulty JU prokázaly při akci Noc venku empatii i organizační schopnosti

Plánovaná akce (23.11.2017)

Studentky Zdravotně sociální fakulty JU prokázaly při akci Noc venku empatii i organizační schopnosti

Tradiční listopadová akce Noc venku, u jejíhož zrodu v Českých Budějovicích stály absolventky ZSF JU pracující v Městské charitě, naplnila ve čtvrtek večer galerii Měsíc ve dne i její dvorek pestrým a velmi zajímavým programem. Každoročně při ní pomáhají studenti naší fakulty, tentokrát deset studentek oboru Sociální práce ve veřejné správě. I letos byl mezi studenty o možnost pomáhat organizátorům Noci venku velký zájem. „Chtěli jsme původně oslovit ještě teologickou fakultu, ale nakonec nebylo zapotřebí, deset dobrovolníků nám k zajištění programu stačilo. Dívky fungují perfektně, hned si rozdělily úkoly a ujaly se jich, je na ně spolehnutí,“ zhodnotila Andrea Vitošová z Městské charity.

Studentky měly na sobě buďto modrá trička s logem ZSF JU, nebo červená od Městské charity. Vstup do galerie střežily Kateřina Rozsárová s Nikolou Martínkovou a jejich bedlivost byla žádoucí, protože místo vstupenky lidé přinášeli trvanlivé potraviny v hodnotě padesátikoruny. Za to ovšem návštěvníky čekalo na dvorku výtečné pohoštění, které rozdávaly další studentky, a také řada podnětných setkání a vystoupení. U ohně na dvorku si lidé mohli opéci buřty a ohřát se, venku před sousední základní školou zpestřilo program skvělé představení bezdomoveckého divadla nazvané Popelka z popelnice, které bylo vtipné a výborně zahrané – až na jednu výjimku samými muži. Uvnitř galerie se účastníci zapojovali do dvou výtvarných workshopů, s nimiž pomáhaly další studentky ZSF JU. Poslední dvojice z nich prodávala zvonečky a další výrobky z chráněné díly Domino. Součástí byla také šance přespat pod širým nebem, aby si zájemci vyzkoušeli na vlastní kůži, v jaké situaci se den co den ocitají lidé bez přístřeší.

Tak významné zastoupení sociální „větve“ naší fakulty ocenil proděkan pro akademické záležitosti Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který se akce zúčastnil. „Ačkoli se sociální práce vyučuje i na jiných školách, jsem moc rád, že právě při této akci ukazuje naše fakulta sílu svých sociálních oborů. Je důležité, že studentky mají o tuto problematiku zájem, protože k větším městům bohužel bezdomovectví patří,“ uvedl. Potkal zde i absolventky ZSF JU, které nyní pracují v terénních programech Městské charity. Přitom působí křehce a člověk by do nich ani neřekl, že se této oblasti budou věnovat – protože na někoho může práce s lidmi sociálně vyloučenými působit odtažitým dojmem. Zvlášť na ženy, které mají řadu důvodů cítit i strach. „Tím víc si vážím toho, když jsem tady viděl, s jakou bezprostředností, citlivostí a odvahou se naše studentky i absolventky dovedou k lidem bez domova chovat,“ ocenil proděkan Doskočil.

 Přiložené obrázky