Nacházíte se zde: Úvod > Na ZSF JU se konala dvoudenní česko-slovenská konference na téma Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku

Na ZSF JU se konala dvoudenní česko-slovenská konference na téma Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku

Plánovaná akce (28.1.2019 - 29.1.2019)

Na ZSF JU se konala dvoudenní česko-slovenská konference na téma Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku

Asi osmdesát účastníků přilákala česko-slovenská konference nazvaná Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku, která se konala v pondělí a v úterý 28. až 29. ledna. Zaplnila přednáškové sály E, F a G a v učebnách U9 a U10 byly vystavené postery. Byl to už 18. ročník akce, jejímž tématem je výzkum, metody a metodologie. Konferenci zahájila děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., která účastníky přivítala jménem vedení fakulty a řekla, že je nesmírně ráda, že se další ročník konference koná opět na naší fakultě. To, že je už osmnáctý, je podle ní důkazem, že je tato problematika velice zajímavá a přednášky určitě opět vzbudí i podnětnou diskusi. „Je důležité o tom hovořit, protože často diskutujeme s odborníky z jiných vědních disciplín, kteří uznávají jenom statistická data,“ podotkla s tím, že některé problémy nelze zkoumat jinými metodami než kvalitativními.

Mottem konference je „Hledání kvality“, což inspiruje k řadě otázek. Např. Co je kvalita? Jak ji poznáme? Lze ji nějak definovat? A co vlastně dělá kvalitativní výzkum kvalitativním? To, že v něm „nepočítáme“, ale „povídáme“? Nebo snad to, že v něm kódujeme a hledáme témata či kategorie? A míří každé kódování či hledání kategorií ke kvalitativnímu aspektu zkoumané skutečnosti? A opět jsme u původní otázky: Co je to ta kvalita, kterou obsahuje slovo kvalitativní? Znamená to snad kvalitu v obvyklém smyslu, že něco je uděláno dobře? Ale i kdyby nikoliv, otevírá se tu další okruh témat patřící pod hlavičku „hledání kvality“. Sem patří otázky jako: Co je kvalitní výuka, kvalitní psychoterapie, kvalitní život, kvalitní léčba, kvalitní překlad, kvalitní management atd.? Co je kvalitní výzkum a co je kvalitní kvalitativní výzkum? Tyto a další otázky vyprovokovaly bohatou a podnětnou diskusi. "Z příspěvků máme velikou radost, jejich obsah je zárukou vysoké odborné úrovně konference," uvedli organizátoři. Příští rok se odborníci na toto téma sejdou v Bratislavě.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory