Nacházíte se zde: Úvod > Páteční Den bez aut obohatili studenti ZSF JU výukou, jak pomoci dívce, která spadla z kola a je v bezvědomí

Páteční Den bez aut obohatili studenti ZSF JU výukou, jak pomoci dívce, která spadla z kola a je v bezvědomí

Plánovaná akce (21.9.2017)

Páteční Den bez aut obohatili studenti ZSF JU výukou, jak pomoci dívce, která spadla z kola a je v bezvědomí

Asi pět set dětí ze základních a mateřských škol se během pátečního Dne bez aut vystřídalo u stánku Jihočeské univerzity na českobudějovickém náměstí. Studenti Zdravotně sociální fakulty JU pro ně i pro veřejnost připravili lekce první pomoci: vzhledem k tématu této tradiční a velmi navštěvované akce vytvořili modelovou situaci s cílem ukázat alespoň to hlavní, jak lze zachránit zraněnou cyklistku, kterou srazilo auto. Tento nápad Radima Baxy působivě ztvárnila jeho spolužačka Karolína Medová, která měla namaskované poranění obličeje a navzdory dešti si opakovaně při příchodu každé skupiny dětí lehala na podložku u svého kola a hrála zraněnou. Dokonce vedle ní vytvořili studenti i kaluž krve, aby to bylo dostatečně dramatické … Nejdříve byla "oběť nehody" při vědomí, takže s ní děti měly navázat kontakt, a pak upadla do bezvědomí. Kromě přivolání záchranářů měly děti za úkol zjistit, zda dívka dýchá, a naučit se, jak správně zaklonit hlavu. Hlavní zásady účinné resuscitace se učily na figuríně – právě kombinace modelu a člověka, který hraje zraněného, je pro výuku nejvhodnější. „Vaši studenti jsou velmi šikovní a hezky se k dětem chovají. Na tuto akci chodím se žáky pravidelně, je bezvadná tím, že spojuje řadu témat z dopravy s ekologií i zdravovědou. Opět jsme byli moc spokojeni,“ shrnula učitelka Romana Budovičová, která ke stánku naší fakulty přivedla třídu 3. A. Názornost a akčnost výuky velmi zaujala mimo jiné i skupinu asijských turistů, kteří procházeli přes náměstí a modelovou situaci si pečlivě zdokumentovali.

Podle zkušeností našich studentů asi pětina školáků, kteří se zúčastnili Dne bez aut, už nějaké povědomí o správném způsobu záchrany života měla. Někteří však namísto toho, aby si poslechli, zda zraněná dýchá, navrhovali dát jí před ústa sklíčko, zrcátko nebo nahmatat puls. I když značnou část páteční akce pršelo, studenty ZSF JU (Eliška Klinerová, Radim Baxa, Markéta Samcová a Karolína Medová z 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář a Eliška Prášková, Ludmila Pětíková a Hana Blažková z 3. ročníku oboru Všeobecná sestra) to neodradilo a trpělivě odpovídali na otázky a vysvětlovali, co je pro záchranu života nejdůležitější. Navíc propagovali i Dětskou univerzitu a Centrum prevence civilizačních chorob. „Už jsme podobné lekce připravili i pro mateřské školy a jsme schopni je přes centrum prevence zajistit také pro základní školy. Čím více lidí bude znát zásady první pomoci, tím lépe,“ dodal Radim Baxa.

Den bez aut uspořádal Odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města České Budějovice ve spolupráci s CEGV-Cassiopeia, a to jako součást Evropského týdne mobility. Letošní ročník akcentoval sdílenou mobilitu, která dokáže omezit počet vozidel na silnicích a množství najetých kilometrů. Představil rozumné používání dopravních prostředků, ekologické vzdělávání i poučení ze života včel a také EKOtrh s cílem osvěty šetrného nakupování, například prodej zboží bez obalu, ochutnávky regionálních potravin atd.

Přiložené obrázky