Nacházíte se zde: Úvod > Přednáška na téma "Co je umělého na umělém oplodnění?" dala studentům mnoho aktuálních námětů k přemýšlení

Přednáška na téma "Co je umělého na umělém oplodnění?" dala studentům mnoho aktuálních námětů k přemýšlení

Plánovaná akce (20.2.2019)

Přednáška na téma "Co je umělého na umělém oplodnění?" dala studentům mnoho aktuálních námětů k přemýšlení

Velký zájem vyvolala přednáška na téma „Co je umělého na umělém oplodnění?“, která se konala ve středu ve zcela zaplněném sále A budovy ZSF JU Vltava/Uran. I po jejím skončení pak ještě několik studentek diskutovalo s doc. PhDr. Ing. Hanou Konečnou, Ph.D., z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU, která se problematikou dlouhodobě zabývá. Doc. Konečná totiž toto zajímavé a vysoce aktuální téma představila srozumitelně a poutavě, a to v širších souvislostech: hodně se zaměřila na etiku a psychologii, ale také na oblasti medicíny, práva a otázky dětských preferencí. „Asistovaná reprodukce dala obrovské možnosti, ale zároveň otevřela spoustu otázek, na které se špatně hledají odpovědi,“ zdůraznila. Jedná se například o otázky, do jakého věku ještě umožnit umělé oplodnění, velmi diskutované je rovněž téma posmrtné reprodukce a využití umělého oplodnění handicapovanými lidmi, mluvilo se také o transplantaci dělohy, genetických manipulacích atd. Posluchači se při přednášce i zasmáli, například když doc. Konečná rozebírala vizi, že si někteří lidé v budoucnu zvolí za partnera sexrobota a budou s ním chtít mít děti. Vývoj vědy směřuje k řadě situací, které jsou zatím těžko představitelné: například aby muž měl dítě sám se sebou. Zmínila také velmi zajímavý a mediálně úspěšný výzkum, kdy se doc. Konečná s kolegy ptala dětí, jak staré by chtěly mít rodiče. „Byli jsme překvapeni, jak moc nízký věk rodičů by děti preferovaly,“ podotkla. Nejvíc dětí by si totiž přálo, aby se narodilo mamince, které je mezi 20 a 24 roky, a u tatínka vybrali jako ideální věk, kdy se stát rodičem, mezi 25. a 29. rokem. Přemýšlejte o tom, protože jste právě ve věku, kdy se vás toto rozhodování týká, vyzvala studentky a studenty doc. Konečná. 

Zdravotně sociální fakulta tuto akci připravila v letošním akademickém roce v rámci celoživotního vzdělávání s podporou projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory