Nacházíte se zde: Úvod > Při Národním týdnu kojení se v nemocnici představilo i laktační poradenství Centra prevence civilizačních chorob

Při Národním týdnu kojení se v nemocnici představilo i laktační poradenství Centra prevence civilizačních chorob

Novinka (20.9.2017)

Při Národním týdnu kojení se v nemocnici představilo i laktační poradenství Centra prevence civilizačních chorob

Poradenství, jak správně kojit, poskytly v rámci Národního týdne kojení ve středu v terminálu českobudějovické nemocnice zástupkyně neonatologického oddělení s kolegyněmi ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Mgr. Alenou Machovou a Bc. Simonou Veselou. O poradnu byl velký zájem: řada žen přišla cíleně díky tomu, že našla informaci v médiích, a ocenila ochotu a trpělivost odbornic odpovědět na každou otázku. Ne všichni zdravotníci, s nimiž se maminky předtím setkaly, jimž totiž poskytli o kojení dostatek informací. Navíc s vývojem dítěte přicházejí další otázky. Například Ivana Rakouská a Lucie Fichtnerová z Českých Budějovic se proto do nemocnice vypravily i se svými sedmitýdenními miminky a pochvalovaly si nejen kvalitu a množství informací, které při této akci dostaly, ale i snadno dostupné místo v nemocnici. Postupně se tam vystřídaly další ženy a také jeden muž  tatínek dvouapůlletého dítěte, jehož manželka je znovu těhotná a on se přišel zeptat, zda přichází čas přestat kojit první dítě. Hodně otázek měla také těhotná žena, která už by měla rodit příští týden. S kojením má už zkušenosti, ale staršího syna nerodila v českobudějovické nemocnici, a tak byla vděčná i za možnost víc poznat, co a kdo ji zde čeká. S dalším kočárkem přijela nejen maminka, ale i babička dítěte.

Podle Mgr. Aleny Machové, která poskytuje laktační poradenství v Centru prevence civilizačních chorob ZSF JU, akce splnila svůj účel a měla patřičnou odezvu. „Plánujeme zopakovat ji i při příštím Národním týdnu kojení,“ uvedla. Jihočeská televize o středeční akci natočila reportáž a Mgr. Machová obdržela také pozvání do Českého rozhlasu na hodinový rozhovor v přímém přenosu, který začne 28. září po 14. hodině.

V centru prevence bývá pravidelná poradna na toto téma každé pondělí od 8 do 12 hodin, dále je možné využít telefon, Mgr. Machová už má zkušenosti i s konzultací po skype. Mezi témata, která laktační poradenství ZSF JU nabízí, patří pomoc při kojení, nácvik poloh a správné techniky přikládání, využití alternativních metod dokrmování, odsávání mateřského mléka a jeho skladování.

Zajímavou a velmi užitečnou informací je také to, že existuje systém dárcovství mateřského mléka (takzvaná mléčná banka) od maminek, které této  pro děti optimální  výživy mají nadbytek. Novinkou je, že českobudějovická nemocnice mléko na své náklady sváží třikrát týdně od maminek, které bydlí v Českých Budějovicích a okolí do vzdálenosti 40 kilometrů. Je to významná pomoc nejen pro nedonošené a nemocné novorozence, ale i pro další zdravá miminka.

Přiložené obrázky