Nacházíte se zde: Úvod > Při sbírce potravin pomáhaly v sobotu i studentky sociálních oborů ZSF JU

Při sbírce potravin pomáhaly v sobotu i studentky sociálních oborů ZSF JU

Novinka (25.11.2019)

Při sbírce potravin pomáhaly v sobotu i studentky sociálních oborů ZSF JU

Až do 3. prosince mohou lidé darovat potraviny a drogerii ještě prostřednictvím on-line nákupu

 

Nejúspěšnější výsledek v historii této akce přineslo podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin, které se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu a zapojily se do ní i studentky sociálních oborů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Pomáhaly během celé soboty v českobudějovickém nákupním centru Globus, kde spolupracovaly i se studentkami Ekonomické fakulty JU. Sbírka potravin je pravidelným dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, a to darem trvanlivých potravin a drogerie.

„Studenti vysokých a středních škol jsou pro nás ti nejcennější dobrovolníci – máme jich nejvíc a přicházejí z vlastního přesvědčení, protože chápou smysl naší sbírky. Vidíme u nich nadšení, což nás těší, a pro ně je to navíc skvělá příležitost procvičit si komunikaci, protože se setkávají s různými reakcemi veřejnosti. Naštěstí naše sbírka je už dost známá, takže většině lidí její význam už ani nemusíme vysvětlovat,“ uvedla Kristýna Škabradová z Potravinové banky Jihočeského kraje. Reportáž o sobotní akci v NC Globus odvysílal Český rozhlas České Budějovice (odkaz na archiv doplníme)

Z naší fakulty se akce zúčastnily Lenka Doulová a Jana Hofmanová (3. SPV), Veronika Tesařová (2. SP), Tereza Haškovcová (3. SPV), Dominika Pavelková (1. MSP),Veronika Hůlková (3. SP) a Eliška Cinádrová (1. ZSP). Přitom Lenka Doulová a Jana Hofmanová se této sbírky zúčastnily už potřetí a Tereza Haškovcová dokonce pošesté, protože při ní dříve pomáhala jako studentka Česko-anglického gymnázia. „To, že se studenti zapojují do různých aktivit i mimo výuku a jsou ochotní věnovat svůj čas pomoci potřebným, je důkazem toho, že nejsou lhostejní k okolí a k tomu, co se kolem nich děje. Při této sbírce se také kromě procvičení komunikace dozvědí další souvislosti z oblasti sociální pomoci, a to jak fungují potravinové banky a komu je určena jejich pomoc. Tyto zkušenosti mohou poté uplatnit v budoucím zaměstnání,“ ocenila Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU.

Studentka Tereza Haškovcová má s dobrovolnictvím ještě další zkušenost – pravidelně pomáhá dvanáctileté dívce ze sociálně slabé rodiny, s níž se jednou týdně schází a vytváří pro ni program. Protože tato rodina patří ke klientům potravinové banky, napadlo Terezu vzít v sobotu na akci i tuto dívku a ukázat jí, jak sbírka funguje. Dívenka si mohla obléci zelenou zástěru určenou pro dobrovolníky a pomáhala s velkým nadšením. Moc se jí to líbilo a měla velkou radost, když lidé do sbírky něco darovali. „Nejvíc lidé tradičně dávají těstoviny a rýži, já proto půjdu koupit pro sbírku něco jiného – chci tentokrát darovat adventní kalendáře,“ dodala Tereza Haškovcová, která v aktivitách tohoto typu vidí velký smysl a ráda se do nich zapojuje.

Tentokrát se při Sbírce potravin v jednotlivých kamenných obchodech podařilo vybrat rekordních 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. Do podzimního kola se zapojilo nejvíce prodejen v dosavadní historii, a to celkem 754. Rekordní byl i počet dobrovolníků, konkrétně 4500. Navíc až do 3. prosince mohou lidé darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupu. Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice. Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace všem potřebným. Jejich cesta je tak krátká a na místo určení se dostanou ve chvíli, kdy jsou potřeba.

Ředitelkou České federace potravinových bank je Veronika Láchová, absolventka naší fakulty. V neděli poděkovala všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. „Za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do akce se zapojil největší počet obchodů a dobrovolníků, díky čemuž měl každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Interní sbírky se navíc konaly v mnoha firmách a dalších institucích. Kdo nestihl darovat v sobotu, má ještě stále možnost v on-line obchodech,“ uvedla Láchová, kterou těší i to, že podle průzkumu zná Sbírku potravin 84 % obyvatel České republiky.