Nacházíte se zde: Úvod > Při taktickém cvičení „Hluboká 2019“ reprezentovalo naši fakultu 85 studentů bezpečnostních oborů

Při taktickém cvičení „Hluboká 2019“ reprezentovalo naši fakultu 85 studentů bezpečnostních oborů

Novinka (11.11.2019)

Při taktickém cvičení „Hluboká 2019“ reprezentovalo naši fakultu 85 studentů bezpečnostních oborů

Znalosti a dovednosti, které získali na přednáškách a seminářích, uplatnili studenti bezpečnostních oborů při unikátní akci v terénu, která se konala před týdnem na zámku Hluboká. Naše fakulta tam měla silné a velmi důležité zastoupení: v roli figurantů se taktického cvičení s názvem „Hluboká 2019“ zúčastnilo 85 studentů bezpečnostních oborů vyučovaných na Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU. Cílem bylo ověřit postupy a praktické schopnosti Policie České republiky a dalších složek IZS (HZS JčK, ZZS JčK) při explozi nástražného výbušného zařízení s následnou evakuací a ošetřením velkého počtu zraněných osob.

Celkem se do tohoto cvičení zapojilo téměř devadesát zasahujících profesionálů, tři desítky zásahových vozidel všech složek IZS a naši studenti. Policisté nasadili pyrotechnickou službu i zásahovou jednotku a hasiči vyhlašovali poplach jak profesionální jednotce, tak několika jednotkám SDH obcí. ZZS použila speciálně vybavené vozidlo s vybavením pro řešení následků mimořádných událostí k ověřování postupů u hromadného postižení osob. Při cvičení bylo třeba vyřešit nález nástražného výbušného systému na nádvoří státního zámku, výbuch nastraženého předmětu a zranění několika desítek návštěvníků, kteří nestačili zámek opustit.

Obdobné cvičení, při němž by se sešly bezpečnostní a záchranné složky s institucemi zabývajícími se péčí o naše historické dědictví, se v České republice dosud nekonalo. Naši studenti nyní mohou své zkušenosti uplatnit dál, například při zpracování bakalářských a diplomových prací a samozřejmě pak během své profesní kariéry. „Na přednáškách se dozvídáme teoretické znalosti, které jsme si nyní ověřili v praxi. Seznámili jsme se s činností všech složek IZS v terénu, zjistili jsme, jak opravdu funguje jejich koordinace a jak je důležitá práce velitele zásahu. Zaujala nás práce s robotem na zneškodnění výbušniny, to se jen tak nevidí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o cvičení, namaskování zraněných působilo velice reálně a bylo uvěřitelné. Obdivujeme práci všech zasahujících, je velmi psychicky náročná. Nedovedeme si představit stres v reálném zásahu, kde by bylo na místě více lidí a větší panika,“ shrnuli své zážitky Jakub Žilinčík a Barbora Hermová ze 3. ročníku oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na chemické, biologické, radiologické a jaderné noxy a výbušniny.

Ředitelka Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU Mgr. Zuzana Freitinger Skalická, Ph.D., vyslovila všem studentům, kteří se zúčastnili tohoto jak fyzicky, tak i psychicky náročného cvičení, velkou pochvalu za perfektní reprezentaci naší fakulty. „Jsme rádi, že takto funguje provázanost teoretické a praktické výuky bezpečnostních oborů mezi ZSF JU, studenty a odborníky z praxe,“ uvedla.

Přiložené obrázky