Nacházíte se zde: Úvod > Příměstský tábor ZSF JU na téma Zdravotník na misi přinesl dětem dobrodružství i poučení

Příměstský tábor ZSF JU na téma Zdravotník na misi přinesl dětem dobrodružství i poučení

Novinka (16.7.2018)

Příměstský tábor ZSF JU na téma Zdravotník na misi přinesl dětem dobrodružství i poučení

Rodiče přihlášených dětí vyjadřují velkou vděčnost za to, že se jejich potomci naučili užitečné věci a zažili mnoho neobyčejného

 

Jen nerady odcházely v pátek odpoledne z budovy ZSF JU U Výstaviště děti, které se od pondělka účastnily Příměstského tábora. Za týden vytvořily skvělou partu, velmi akční program je moc bavil a chtěly by v něm pokračovat i dále. Většinou se dobře znaly z předchozích dvou ročníků Dětské univerzity (DUJU), jejíž tým Příměstský tábor připravil. Také rodiče si akci nemohli vynachválit a shodli se na tom, že kdyby byla šance pokračovat, rádi své děti do péče studentů a lektorů z řad akademických pracovníků naší fakulty opět svěří.

„Program příměstského tábora byl úplně fantastický. Takovéto věci děti jen tak někde nezažijí,“ shrnula maminka Matyáše a Claudie Vlkových z Hrdějovic. Její děti absolvovaly oba ročníky Dětské univerzity ZSF JU a její přínos je v rodině znát, zajímají se o probíraná témata i nadále a zvláště jedenáctiletá dcera nevylučuje, že by některý z oborů spjatých se zdravotnictvím studovala. „Klobouk dolů před organizátory, bylo to perfektní,“ konstatovala maminka třináctiletého Antonína Vorla z Kamenného Újezda. I on se nerad loučil s prostředím naší fakulty a pokud by existovalo ještě nějaké navazující studium, stoprocentně by pokračoval. Ani dennodenní dojíždění ze vzdáleného Milevska nevadilo rodičům Kristýny Procházkové, která do prvního ročníku nastoupila už ve svých sedmi letech a dva roky absolvovala s velkým nadšením. „Sama mám s vaší fakultou dobrou zkušenost, ještě na ní budu pokračovat ve studiu. Takže když jsme zjistili, že pořádá i Dětskou univerzitu a poté Příměstský tábor, vůbec jsme neváhali. Dcera se dozvěděla spoustu věcí a hlavně viděla, jak to funguje v praxi. Rozhodně je to skvělá možnost i pro výběr dalšího studia a profese,“ shrnula maminka Kristýnky. Na webu fakulty našla informaci o tomto studiu pro děti maminka devítiletého Vojtěcha Michala ze Ševětína a je za tu informaci zpětně moc vděčná. „Nejdřív se sice Vojtovi v sobotu do školy moc nechtělo, ale hned po první hodině se vrátil s nadšením. Moje maminka pracuje ve zdravotnictví, ale určité věci z těch, co se Vojta učil, ani nevěděla,“ podotkla.

Písemné poděkování už obdržela mailem děkanka fakulty prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D. „Dovolte mi touto cestou poděkovat Vám i celému týmu, který se celé dva roky skvěle staral o skupinu posluchačů – dětí v rámci Dětské univerzity. Pokud se mohu vyjádřit za dceru, umožnili jste jí velmi vstřícným, zajímavým a srozumitelným způsobem přiblížit formu univerzitního vzdělávání a radikálně rozšířit obzory nejen v rámci dovedností probraných během studia na ZSF. Blahopřeji Vám k báječným kolegům a kolegyním i ke studentům/patronům, kteří byli naprosto skvělí a na které se dcera vždy těšila. Příměstský tábor jen potvrdil, jak kreativní a entuziastické členy může kdokoli na Vaší fakultě potkat,“ napsala Jana Novotná, která na ZSF JU vodila svou dceru Anežku.

Příměstský tábor na ZSF JU navštěvovalo v druhém červencovém týdnu 19 dětí ve věku osm až patnáct let. Některé z nich na něj denně vozili rodiče z Milevska, Kájova i Písku. Při rozdávání diplomů v pátek odpoledne ocenila koordinátorka Mgr. Radka Šulistová, Ph.D., individuální schopnosti každého dítěte, protože program byl tematicky různorodý a důkladně prověřil fyzičku i psychiku zúčastněných. Rodiče na to byli včas s předstihem upozorněni, přesto si děti předem leccos nedokázaly vůbec představit – zejména úkoly při lekcích sebeobrany a během pobytu ve Lhenicích, kdy se děti v roli vojáků či zdravotníků začlenily do „vojenské mise“ a zachraňovaly zraněné v těžko přístupných podmínkách. Všechny to pod dohledem absolventů ZSF JU Mgr. Jindřicha Petříka a Bc. Jaroslava Duchoně, DiS., nakonec zvládly. To, že někdy překonaly samy sebe, je podle dr. Šulistové ten největší úspěch, který bude i velmi užitečnou zkušeností do budoucna.

Minulé pondělí příměstský tábor začal lekcemi první pomoci a seznámením s nejčastější problémy, které musí zdravotník řešit v extrémních podmínkách na misích. Den poté se děti seznámily s péčí o novorozence a jeho výživou i rozdílem mezi výživou dětí a seniorů. Odpoledne šly navštívit seniory do Alzheimercentra v Českých Budějovicích, s nimiž si povídaly a hrály hry. Ve středu se děti naučily základům sebeobrany a den poté odjely na misi do Elite Gym Lhenice, kde se pod vedením zkušených lektorů učily zachraňovat zraněné v náročném terénu. Pátá mise v pátek, kdy program končil, byla zaměřena na problematiku ochrany obyvatelstva například při jaderném zamoření.

Příměstský tábor se konal díky projektu Rozvoj JU – Kapacity pro VaV, který je spolufinancovaný Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky. Do prvního ročníku Dětské univerzity v nadcházejícím akademickém roce se mohou zájemci hlásit ode dneška, tedy 16. července. Přihlášku lze podat přihlášku pouze elektronicky, a to nejpozději do 10. září (kapacita se rychle plní, v tuto chvíli zbývá 8 volných míst). Výuka začne 6. října a potrvá do 15. prosince, lekce jsou rozplánovány na soboty. Semestr stojí 900 Kč. Další podrobnosti viz odkaz níže.

Přiložené obrázky