Nacházíte se zde: Úvod > Příměstský tábor Zdravotně sociální fakulty JU proměnil školáky ve zdravotníky na misi

Příměstský tábor Zdravotně sociální fakulty JU proměnil školáky ve zdravotníky na misi

Novinka (13.7.2019)

Příměstský tábor Zdravotně sociální fakulty JU proměnil školáky ve zdravotníky na misi

Jedenadvacet dětí absolvovalo v minulém týdnu příměstský tábor Dětské univerzity (DUJU) na téma "Zdravotník na misi". Když v pátek 12. července přebíraly diplomy, nechtělo se jim domů a už by se nejraději hned hlásily do dalšího ročníku v příštím roce. „Děkujeme vám, že jste byly tak dobrá parta a pomáhaly jste si navzájem,“ loučila se s nimi odborná garantka Dětské univerzity ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D. Po otázce, komu se program uplynulého týdne líbil, zvedl ruku úplně každý – a na dotazy, co se jim líbilo nejvíc, odpovídala většina dětí bez zaváhání: Všechno!

Příměstského tábora na ZSF JU se zúčastnili školáci ve věku sedm až čtrnáct let, většinou z Českých Budějovic a blízkého okolí včetně Zlivi a Hluboké nad Vltavou. Pestrý a různorodý program se zaměřil na rozvoj dovedností v pomáhajících profesích s důrazem na péči o člověka, na první pomoc a ochranu obyvatelstva. Zájem byl velký, kapacita tábora byla obsazena záhy po zveřejnění nabídky. Zhruba polovina dětí už předtím ve školním roce absolvovala první či druhý ročník Dětské univerzity, a několik z nich dokonce bylo i na předchozích příměstských táborech ZSF JU pořádaných letos na jaře či loni v létě. Vědomosti zde získané se projevily – velmi zkušeně si při plnění úkolů počínala například Evelyna Anežka Semrádová z českobudějovického Gymnázia Jírovcova, která půjde po prázdninách do sekundy a jednou by se chtěla stát lékařkou. V rodině zdravotnické povolání sice nemá, ale zájem o zdravotnické profese ji už předtím zavedl do dvou ročníků Dětské univerzity ZSF JU a loni v létě i na první příměstský tábor. „Vím, že na našem gymnáziu vede váš student oboru Zdravotnický záchranář kroužek, a chystám se tam po prázdninách přihlásit,“ řekla.

Příměstský tábor měl základnu v budově fakulty Vltava/Uran. Středu a čtvrtek strávily děti ve výukové základně v Hradcích na Českobudějovicku, kde je navštívila i děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která už mladé „vysokoškoláky“ přivítala první den a nyní také poděkovala všem studentům ZSF JU za pomoc s organizováním této náročné akce. Děti čekala v tomto areálu velmi sugestivně inscenovaná modelová situace dopravní nehody dvou automobilů, táborák a večerní stezka odvahy. Ráno odtud vyrazily na vrchol hory Kluk: trasu lemovalo několik stanovišť, kde malí zdravotníci poskytovali ošetření potřebným. Právě pobyt v areálu výcvikové základny Hradce patřil k největším zážitkům, které dětem utkvěly v paměti. Jeden z chlapců se tam dokonce přidal ke skupině lektorů a vyzkoušel si spaní pod širákem, ostatní děti přespaly pod stany. „Moc se jim v Hradcích líbilo a nechtělo se jim odjíždět do města, rády by tam zůstaly i déle,“ shrnul asistent koordinátorky Bc. Radim Baxa. Upřesnil, že oproti minulému ročníku tábora měla letos mise zdravotníků jasný cíl, a to vrchol hory Kluk, který se povedlo zdolat všem.

Během týdne se děti podívaly i do dalších míst, kam se běžně nedostanou například si šly popovídat a zahrát hry se seniory do českobudějovického Seniorcentra. „Bylo to velmi pozitivní obohacení našeho programu: když se naši klienti setkají s dětmi, vždycky pookřejí. Mezigenerační soužití bylo dřív běžné, ale v současné době se bohužel vytratilo,“ zhodnotila návštěvu dětí z DUJU ředitelka Seniorcentra Lucie Zajícová. Dokonce jedna paní pozvala dívky, aby se podívaly, jak bydlí. „Má to tam moc krásné, může mít v bytě své věci, dokonce i pejska,“ líčily po této vzácné návštěvě s nadšením.

Středa patřila výuce sebeobrany v českobudějovickém klubu Krav Maga a v pátek si školáci na fakultě zabalili evakuační zavazadla a vyrazili do kampusu Jihočeské univerzity. Tam je čekalo několik úkolů souvisejících s tematikou ochrany obyvatelstva, například sběr „radioaktivních“ vzorků, zdravověda nebo očkování plyšáků. Poté jim referent BOZP a PO Jihočeské univerzity Miloslav Švarc předvedl speciální oblek a děti se pak také oblékly do bílých ochranných kombinéz. Po celý týden měli organizátoři štěstí na počasí  v pátek je sice u menzy Jihočeské univerzity zastihla bouřka, ale program tohoto dne se podařilo skvěle přizpůsobit a zázemí pod střechou bylo nablízku, takže děti o nic nepřišly. Na konci dostaly diplomy, čokoládové medaile a drobné dárky.

 

Přiložené obrázky