Nacházíte se zde: Úvod > Příprava na půlmaraton finišuje, trenéři z centra prevence dva měsíce připravovali sedm dobrovolníků

Příprava na půlmaraton finišuje, trenéři z centra prevence dva měsíce připravovali sedm dobrovolníků

Novinka (1.6.2016)

Příprava na půlmaraton finišuje, trenéři z centra prevence dva měsíce připravovali sedm dobrovolníků

Poslední hodiny zbývají do startu Mattoni 1/2Maratonu v Českých Budějovicích, jehož partnerem je také Jihočeská univerzita. Jeho součástí je už potřetí Běh o pohár rektora, jehož trať je shodná s tratí půlmaratonu, na který se chytají i studenti a zaměstnanci Jihočeské univerzity. Start je v sobotu 4. června v 19 hodin. Tentýž den mezi 15. a 16. hodinou odvysílá Český rozhlas přímý přenos z budějovického náměstí před startem půlmaratonu, kde budou mluvit i Lukáš Martinek a David Kimmer z Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU.

Zdravotně sociální fakultu budou v půlmaratonu zastupovat např. vedoucí studijního oddělení Mgr. Květa Polenová, která sportuje a závodí pravidelně, například je opakovaně Královnou Kleti (loni s počtem 387 výstupů). Již počtvrté poběží půlmaraton v Českých Budějovicích Iva Kubešová z ekonomického oddělení  ZSF JU, která závodila i letech 2013, 2014 a 2015, přičemž v roce 2014 vybojovala 2. místo v ženské kategorii a roku 2015 jsem účastnicí Běhu o pohár rektora JU. Také Mgr. Zdeňka Elišková absolvovala loni se svými dvěma dětmi rodinný běh, který se jim líbil natolik, že ho poběží v sobotu odpoledne i letos – a sama se pak postaví i na start půlmaratonu. Pedagogy zastoupí MUDr. Jiří Klíma, který na ZSF JU vyučuji pediatrii v prezenčním i kombinovaném studiu ošetřovatelství. Již absolvoval několik závodů běžeckých i triatlonových, ale RUNCZECH akci tohoto rozsahu poběží poprvé. „Výkonnostní ambice nemám, běhám pro radost a zdraví své a příkladem snad i pro ostatní,“ řekl ke své účasti na půlmaratonu MUDr. Klíma.

Vynikající reklamu díky tréninku na půlmaraton, největší sportovní akci v regionu, zajistilo pro fakultu Centrum prevence civilizačních chorob. Lukáš Martinek a David Kimmer z Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU připravili tříměsíční trénink pro sedm dobrovolníků, kteří budou mluvit o svých zkušenostech tuto sobotu v přímém rozhlasovém přenosu. Je to vyvrcholení seriálu Českého rozhlasu Návod na půlmaraton, který od loňského roku v počtu 20 dílů připravovali Lukáš Martinek a David Kimmer z centra prevence, což byl obrovský výkon – součástí jsou totiž články, fotografie i videa. Český rozhlas, stanice České Budějovice vysílal seriál už od listopadu, a to každou sobotu v 15:30 hodin na frekvenci 106,4 FM. Nejprve se jmenoval Návod na zdraví a poté se aktuálně změnil v Návod na půlmaraton. Autoři v něm pravidelně mluvili o pohybu, výživě a správné životosprávě. Jednotlivé díly si lze zpětně přehrát v archivu ČRo, a to v rubrice Záznamy pořadu – odkaz je níže jako samostatná součást této zprávy.

Návod na půlmaraton byl ojedinělý projekt s velkou sledovaností: rozhlasová stanice ho označuje za svou první reality show. Autoři si totiž vybrali velkou výzvu – připravit sedm dobrovolníků, a to začínajících i zkušenějších sportovců, aby trasu dlouhou přes 21 kilometrů zvládli co nejsnáz a nejúspěšněji. Trenér Lukáš Martinek a výživový poradce David Kimmer pro čtyři ženy a tři muže, kteří se do rozhlasového projektu přihlásili dobrovolně, připravili systematický tříměsíční trénink. Běžci si pravidelně do deníku zapisovali své úspěchy nebo neúspěchy: průběžné zpravodajství o jejich úsilí slyšeli nejen posluchači českobudějovického rozhlasu, ale pravidelně bylo uveřejněno i na webových stránkách rozhlasu a také v Českobudějovickém Deníku.

Pátý ročník českobudějovického půlmaratonu je součástí RunCzech běžecké ligy, která se skládá celkem ze sedmi závodů v pěti městech České republiky. Láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Přímý přenos závodu lze sledovat na Seznam.cz.

Přiložené obrázky