Nacházíte se zde: Úvod > Profesor Miloš Velemínský převzal na Pražském hradě medaili Za zásluhy I. stupně

Profesor Miloš Velemínský převzal na Pražském hradě medaili Za zásluhy I. stupně

Plánovaná akce (28.10.2018)

Profesor Miloš Velemínský převzal na Pražském hradě medaili Za zásluhy I. stupně

Lékař, pedagog a vědec prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., dr. h. c., převzal v neděli 28. října 2018 ve Vladislavském sále Pražského hradu na slavnostním ceremoniálu udílení státních vyznamenání medaili Za zásluhy I. stupně. Ředitel Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví ZSF JU a bývalý děkan naší fakulty prof. Velemínský byl mezi 41 osobnostmi, které prezident ČR Miloš Zeman vyznamenal u příležitosti jubilejního stého výročí založení nezávislého Československa. Medaili dostal za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

Touto slavností vyvrcholily oslavy Dne vzniku samostatného československého státu. „Velice si vážíme toho, že máme na fakultě člověka, který dostal tak významné ocenění. Pro rozvoj fakulty toho udělal mnoho a stále zde pracuje v plném nasazení,“ uvedla děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.

Rozhovor s prof. Velemínským:

S jakými dojmy jste se vrátil z Prahy?

Asi největším zážitkem pro mě bylo, že jsem se mohl podívat do tak krásného prostředí, protože sály Pražského hradu jsou opravdu reprezentativní. A moc mě potěšila milá společnost, v níž jsem se ocitl: z jedné strany jsem měl vedle sebe tenistu Radka Štěpánka a z druhé strany seděli botanik, spisovatel a popularizátor vědy Václav Větvička a inženýrka Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Všichni se chovali velmi sympaticky.

Kdo Vás na slavnost doprovodil?

Přijeli se mnou dcera i syn se svými partnery a také můj třináctiletý vnuk. Manželka mi fandila doma u televize.

Jak je to vlastně dlouho, co jste se dozvěděl o tom, že si půjdete na Pražský hrad pro medaili?

První informaci jsem slyšel někdy na jaře v telefonu: prý jsem mezi 27 osobnostmi, které jsou na státní vyznamenání letos navrženy. Bral jsem to tehdy jako vtip a nevěnoval tomu pozornost – vůbec mě nenapadlo, že by mě nakonec také vybrali. Na tento ceremoniál se v televizi dívám každý rok a v životě jsem si nepomyslel, že by se mě také někdy mohl týkat. Ani nevím, kdo mě vlastně navrhl.

Jak jste vnímal ceremoniál?

Měl krásnou atmosféru. Za velký přínos této akce považuji i Řád bílého lva předsedovi tří československých vlád Antonínu Švehlovi, protože tím byl zdůrazněn fakt, že založení republiky nebylo dílem jednoho člověka, ale skupiny lidí. A samozřejmě nejvíc nás všechny dojali rodiče a příbuzní vojáků, kteří padli v Afganistanu. V té chvíli si každý z přítomných uvědomil, co má největší hodnotu.

Foto (2.) ČTK - Roman Vondrouš