Nacházíte se zde: Úvod > S organizací Noci venku opět pomohli studenti ZSF JU

S organizací Noci venku opět pomohli studenti ZSF JU

Plánovaná akce (19.11.2015)

S organizací Noci venku opět pomohli studenti ZSF JU

Na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích se lidé vžili do pocitů bezdomovců

Studentky a studenti ZSF JU se už podruhé zapojili do akce Noc venku, která se konala ve čtvrtek 19. listopadu od 17 hodin na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Její součástí byla možnost přespat na tomto místě až do rána, a vcítit se tak do života lidí bez přístřeší. Cílem akce konané ve stejný den v celé republice je seznámit veřejnost s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je žít a spát bez vlastní střechy nad hlavou, a zároveň získat prostředky, které budou použité na podporu lidí bez domova.

Stejně jako loni studenti ZSF JU pomáhali v roli dobrovolníků s organizací celé akce. Mgr. Dagmar Dvořáčková, Ph.D., z katedry sociální práce zaznamenala o akci obrovský zájem, takže musela vybírat. Na Piaristickém náměstí od 17 hodin do pozdního večera pomáhalo 12 studentek a tři studenti. U vstupu vybírali potraviny a vysvětlovali poslání této akce, instalovali a hlídali výstavu fotografií v klášteře a pomáhali i jinde, kde bylo třeba. O smysluplnosti akce, které věnovaly svůj volný čas, neměly pochyb. "Když si člověk vyzkouší život bezdomovce na vlastní kůži, je pak mnohem vděčnější za to, co doma má. Povídáme si tu s těmito lidmi a je znát, jak jsou rádi za to, že se k nim chováme bez předsudků. Jejich příběhy jsou poučné," uvedla studentka oboru Sociální práce ve veřejné správě Jana Bláhová. Čtyři dívky se dokonce rozhodly na Piaristickém náměstí přenocovat. Po zkušenosti z loňska se vybavily teplým oblečením, spacákem a karimatkou, vzaly si na ukrácení dlouhé noci i karty a také potřeby k uvaření teplého čaje. Kartony, na nichž lidé na dlažbě spali, jim organizátoři Noci venku poskytli.

Jedná se o celorepublikový projekt, do něhož bylo letos zapojeno celkem 18 měst. Vstupné mělo praktickou podobu: trvanlivé potraviny v hodnotě 50 Kč (např. těstoviny, konzervy, polévka). Součástí akce byla dobrovolná sbírka ošacení a obuvi, kulturní program a občerstvení včetně polévky známého kuchaře Petra Stupky. 

 

Přiložené obrázky