Nacházíte se zde: Úvod > Den otevřených dveří Zdravotně sociální fakulty JU přilákal asi pět set uchazečů o studium

Den otevřených dveří Zdravotně sociální fakulty JU přilákal asi pět set uchazečů o studium

Plánovaná akce (18.1.2019)

Den otevřených dveří Zdravotně sociální fakulty JU přilákal asi pět set uchazečů o studium

Fakulta veřejnosti poprvé ukázala i část vybavení Simulačního centra pro zdravotnické obory, které nyní staví a otevře ho letos na podzim

Vyšší zájem než v minulých letech zaznamenal Den otevřených dveří, který se 18. ledna 2019 konal v hlavní budově ZSF JU Vltava/Uran. Zdravotně sociální fakulta JU tam pozvala všechny uchazeče, jejich rodiče i veřejnost. Dorazilo na pět set lidí z celého Jihočeského kraje i dalších míst, středoškoláky často doprovázeli rodiče či kamarádi. Velmi rušno bylo ve vestibulu, kde na recepci studijní referentky podávaly všechny potřebné informace, a zároveň se tam lidé mohli seznámit se službami Centra prevence, s dobrovolnickými aktivitami fakulty a také s Dětskou univerzitou. Atraktivní byly i praktické ukázky, při nichž se zájemci mohli dozvědět víc o bezpečnostních oborech vyučovaných na fakultě a také si vyzkoušet resuscitaci na modelu a promluvit si se studenty oboru Zdravotnický záchranář. V jednotlivých přednáškových sálech a učebnách se uchazeči setkávali s vyučujícími i současnými studenty a ptali se na všechno, co je zajímá. "Mladí lidé přicházejí na Den otevřených dveří připravenější než dřív. Podle toho, že se ptají na konkrétní věci, je znát, že už mají větší povědomí o oboru, který chtějí studovat," všiml si např. PhDr. Marek Zeman, Ph.D., z Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů.

Den otevřených dveří byl také příležitostí, aby ZSF JU veřejnosti poprvé ukázala část vybavení Simulačního centra pro zdravotnické obory, v němž se budou moderními metodami připravovat na své profese hlavně všeobecné sestry, porodní asistentky a zdravotničtí záchranáři, ale i další studenti. Centrum, které bude v ČR unikátní, staví ve své budově v ulici U Výstaviště a v září by mělo být hotové, takže se v něm začnou učit i ti, kteří letos nastoupí do prvních ročníků. Modely pro budoucí simulační centrum si s velkým zaujetím prohlížel i Milan Češka z Českých Budějovic, který studuje ve 4. ročníku Střední zdravotnické školy. „Je vidět, že vysoká škola má jinou úroveň  v porovnání se střední školou máte mnohem lepší technické vybavení,“ konstatoval.

Zároveň fakulta představila tři novinky v sociálně zaměřeném studiu: bakalářské programy Zdravotně-sociální péče a Sociální práce a magisterský program Management sociální práce v organizacích. Pojetí těchto nově akreditovaných studijních programů vychází z předchozí analýzy, v níž se budoucí zaměstnavatelé vyjadřovali, co by se měl student během vysoké školy v oblasti sociální práce naučit, aby byl po absolvování fakulty dobře připravený na praxi. Prezentaci doplnily také studentky Hana Jirsová a Markéta Hálová, které vyprávěly o stáži v Zambii i všeobecně o tom, že fakulta dává mnoho možností vycestovat do zahraničí a je dobré toho využít. Právě to velmi zaujalo i Žanetu Nejedlou z Horažďovic, která je teprve ve třetím ročníku gymnázia ve Strakonicích, ale už s předstihem si chtěla udělat představu, jak to na naší fakultě vypadá. „Moc ráda bych během studia vyjela do světa, právě Afrika mě velmi láká,“ řekla.

Také další uchazeči si ze Dne otevřených dveří odvezli poznatky i zajímavé zážitky. Například ze Studené na Jindřichohradecku přijela se svými rodiči Jana Michálková, která stihla vyslechnout prezentaci oborů Nutriční terapie a Fyzioterapie a ještě si pak v Centru fyzioterapie vyzkoušela některé přístroje včetně toho, který jí ukázal, zda správně zatěžuje své dolní končetiny. „Oba obory, které mě zajímají, mají velkou budoucnost a to, co bych se v nich naučila, se hodí nejen v profesním, ale i v osobním životě,“ uvedla.

Proděkanka pro studijní a sociální záležitosti Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., poděkovala za přípravu Dne otevřených dveří, jenž byl velmi rušný a organizačně náročný, všem akademickým a administrativně technickým pracovníkům, kteří se na této akci podíleli. „Pro budoucnost naší fakulty je moc důležité, jaký dojem si uchazeči o studium i jejich rodiče z fakulty při této příležitosti odnesou,“ vysvětlila. Záběry se objeví i v pořadu o vysokých školách, který připravuje Jihočeská televize, jejíž redaktor a kameraman natáčeli v pátek jak ve vestibulu, tak v učebně prezentující simulační centrum.

Na jaře bude ZSF JU opět organizovat přípravné kurzy, které zájemcům o studium usnadní orientaci v učivu, aby co nejlépe zvládli přijímací zkoušky. Budou se konat vždy v sobotu od 9. března do 13. dubna. Další podrobnosti jsou v odkazu níže.

PŘÍPRAVNÉ KURZY PRO UCHAZEČE O STUDIUM na ZSF JU
Biologie člověka a genetika 9.3.2019
Filozofie, etika a sociologie 16.3.2019
Právo, ekonomika a psychologie 23.3.2019
Zdravotně sociální problematika 30.3.2019
Chemie 6.4.2019
Fyzika 13.4.2019