Nacházíte se zde: Úvod > Studenti oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE si při cvičení vyzkoušeli roli krizových manažerů

Studenti oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE si při cvičení vyzkoušeli roli krizových manažerů

Novinka (5.6.2019)

Studenti oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE si při cvičení vyzkoušeli roli krizových manažerů

Kurzu řešení krizových situací Rainbow 2019, který pořádal 15. ženijní pluk Armády ČR v Bechyni, se v druhé polovině května účastnili čtyři studenti 2. ročníku oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE. Jejich hlavními pomocníky a školiteli byli členové záchranných družstev z Bechyně a Olomouce. Hlavním cílem týdenního kurzu bylo vyzkoušet si reálné situace, při nichž zasahují a spolupracují jednotky integrovaného záchranného systému.

Studenti spolu se zasahujícími vojenskými záchranáři řešili řadu mimořádných událostí, např. dopravní nehodu autobusu, teroristický výbuch na tržišti nebo vyhledávání a záchranu osob z podzemí. Na začátku kurzu byla věnována pozornost hlavně technice, materiálům a postupům potřebným pro řešení mimořádných událostí v následující části výcviku, vrcholem pak byl zásah při dopravní nehodě osobního vlaku a vozidla. Současně se simuloval i výbuch muničního skladu, kde museli cvičící dohledávat a vyprošťovat osoby z budovy pomocí lezeckých prostředků. Na letištní ploše se ve stejné době vystavělo místo dekontaminace po aktivaci dekontaminačního odřadu při radiační havárii v Jaderné elektrárně Temelín.

Takové cvičení se koná každý rok, průběh tohoto letošního se všem našim studentům velmi líbil. "Hodnotíme ho velmi pozitivně. Rozehraných situací bylo opravdu hodně  v pouhých dvou dnech jsme si mohli vyzkoušet řešení pěti simulovaných mimořádných událostí podobných reálnému zásahu. Dále bych chtěl vyzdvihnout nácviky první pomoci, ze kterých určitě budeme čerpat nejen v rámci dalšího studia. A velké díky patří všem instruktorům, kteří nás nenásilným způsobem donutili překonat v některých ohledech i vlastní strach,"  řekl za všechny Jan Hřebeček.

Přiložené obrázky