Nacházíte se zde: Úvod > Studenti oboru Zdravotnický záchranář Jan Souček a Jaromír Moutelík přivezli ze soutěže na Slovensku zlato

Studenti oboru Zdravotnický záchranář Jan Souček a Jaromír Moutelík přivezli ze soutěže na Slovensku zlato

Novinka (21.3.2018)

Studenti oboru Zdravotnický záchranář Jan Souček a Jaromír Moutelík přivezli ze soutěže na Slovensku zlato

Svůj loňský úspěch v soutěži nejenom obhájili, ale dotáhli k naprosté dokonalosti: studenti oboru Zdravotnický záchranář opět skvěle reprezentovali naši fakultu při civilně/vojenské záchranářské soutěži a konferenci ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť na jihu Slovenska. Zatímco loni odtud Jan Souček a Jakub Kolář přivezli do Českých Budějovic stříbrný pohár, letos tým  RZP1 ZSF JU ve složení Jan Souček a Jaromír Moutelík obsadil v soutěži 1. místo! Získali tedy kov nejcennější, a to i přes lehké zdravotní komplikace. Vítězství ve studentské kategorii má navíc důležitý kontext. Úspěch je i v tom, že ze všech posádek, kde soutěžili i profesionálové, jsou druzí a porazili i posádky s lékaři,“ upozornila PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Cílem soutěže, která se konala od 14. do 16. března a naši fakultu při ní reprezentovali Ondřej Kutlák, Lukáš Sejk, Jan Souček a Jaromír Moutelík, bylo zdokonalit zasahující posádky v řešení reálně v minulosti proběhlých nebo aktuálně hrozících mimořádných událostí s hromadným postižením osob, a to nejen na civilní, ale i vojenské úrovni. Modelové situace zahrnovaly například havarovaný autobus v těžko přístupném terénu, teroristický útok na nemocniční zařízení, útok aktivního střelce, zřícení mostu plného dělníků či ozbrojený útok na konvoj humanitární pomoci, přičemž posádkou konvoje byly právě soutěžící posádky.

Byl to už 8. ročník největšího cvičení svého druhu na Slovensku, které má vysokou prestiž a koná se ve výcvikovém prostoru, takže modelové situace jsou opravdu věrohodné a figuranti velmi působiví. „Mimo to, že jsme si mohli vyzkoušet řešení mnoha typů těchto mimořádných událostí, bylo velice zajímavé zkusit si spolupráci s armádou včetně akce se speciálními ozbrojenými silami slovenské armády. Za naši výpravu bych chtěl touto cestou velice poděkovat organizačnímu týmu SALUS VITALIS a také pedagogickému sboru Zdravotně sociální fakulty, že nás na tyto soutěže připravuje a umožňuje nám na nich pravidelnou účast,“ uvedl student Jaromír Moutelík.

Přiložené obrázky