Nacházíte se zde: Úvod > Studentky se podělily o zážitky ze stáží a pobytů na Slovensku, v Nepálu, Thajsku, Estonsku a Lotyšsku

Studentky se podělily o zážitky ze stáží a pobytů na Slovensku, v Nepálu, Thajsku, Estonsku a Lotyšsku

Plánovaná akce (16.10.2018)

Studentky se podělily o zážitky ze stáží a pobytů na Slovensku, v Nepálu, Thajsku, Estonsku a Lotyšsku

Konkurzy se budou konat od pondělí 22. října do čtvrtka 1. listopadu

Plný užitečných informací i příjemných vzpomínek byl úterní seminář zaměřený na možnosti zahraničních studijních pobytů a stáží pro studenty ZSF JU. Cílem bylo dát zájemcům o výjezd do ciziny všechny potřebné informace a také motivovat ty, které tato nabídka láká, ale třeba si na ni netroufají. V úvodu promluvili proděkan pro zahraniční vztahy doc. RNDr. Miroslav Šíp, Dr.Sc., a proděkanka pro studijní a sociální záležitosti Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., kteří studenty povzbudili k tomu, aby našli odvahu a vypravili se do světa na zkušenou. Ujistili je, že není cílem fakulty těm, kteří se z ciziny vrátí, pak studium prodlužovat či komplikovat – naopak, snahou je uznat maximum, co lze. Studijní pobyty či stáže přinášejí nejen obohacení profesní, ale jsou i důležitým vkladem do osobního života. „Vždy je na studentech tato zkušenost znát,“ podotkl doc. Šíp.

Naše fakulta má dobře fungující a hustou síť mezinárodních kontaktů a byla by velká škoda jich během studia nevyužít, protože přinášejí cenné poznatky – včetně nových přátelství a šance obohatit si znalosti cizích jazyků. Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU, která akci uspořádala, označila možnost zahraničních pobytů za významný bonus k vysokoškolskému studiu. To vzápětí potvrdily studentky, které už ve světě na zkušené byly a nedávno se vrátily. Postupně se vystřídaly při osmi prezentacích, takže posluchači s nimi za necelé tři hodiny projeli velký kus světa.

O zkušenosti ze stáže v Estonsku se podělily Daniela Spěváková (3. ročník ZL) a Kamila Jandová (1. ročník CNP). Práci u Horské služby na Slovensku, do jejíchž řad se ženy jen tak snadno nedostanou, barvitě vylíčily budoucí záchranářky Anna Divišová a Kateřina Ulejová (obě 3. ročník ZZ). „Cítily jsme se poctěny, že jsme mohly být součástí tohoto týmu a dokázaly v něm fungovat,“ zdůraznily.

Stáž v Litvě popsaly Ivana Machová a Marcela Rudolfová (obě 3. ročník FYZ). O svém ročním studijním pobytu ve slovenské Trnavě vyprávěla Anna Krajícová (3. ročník RPB). Z exotického Thajska se nedávno vrátily Jindřiška Daňková, Erika Saláková (obě 3. ročník VS) a Marta Adamčáková (4. ročník VS). Spoustu působivých zážitků z Dhulikhel hospitalu v Nepálu si přivezly Kristýna Hricová a Simona Fundová (obě 3. ročník VS). V té souvislosti proděkan Šíp podotkl, jak velké štěstí máme, že se naší fakultě podařilo navázat spolupráci právě s touto nemocnicí, jež patří k nejlepším v Nepálu. V letošním roce tam na stáž mohou odjet nově i studenti oboru Fyzioterapie.

S tím, jak to chodí v Lotyšsku, publikum seznámily Romana Brůžková, Tereza Machačová a Anna Janovská (3. ročník FYZ). Třebaže se program semináře protáhl, stálo za to vydržet až do konce, protože na závěr o své stáži v Zambii velmi poutavě a otevřeně vyprávěla Martina Smolíková (1. ročník RPN). Tak jako její kolegyně, které vystoupily před ní, zájemcům doporučila, aby možnost vyjet do zahraničí využili. Na semináři zazněla i řada poděkování od studentů, že jim fakulta tyto cesty umožnila. „Získaly jsme jedinečné zkušenosti z praxe, takže po návratu do školy jsme si lépe než jiní spolužáci poradily s řešením modelových situací. Navíc jsme tam poznaly přátele na celý život,“ shrnula studentka Kateřina Ulejová.

Na webových stránkách Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU (odkaz níže) je nyní aktualizovaná nabídka zahraničních studijních pobytů a stáží.

Konkurzy se budou konat v kanceláři pro zahraniční vztahy (J. Boreckého 1167/27, druhé patro nové přístavby - č. dveří 088) v těchto termínech:

  • pondělí 22/10/2018 od 8:00 hod - ZZ
  • úterý 23/10/2018 od 8:00 hod - VS a OSN
  • středa 24/10/2018 od 8:30 - SP, SPV, RPB a RPN
  • čtvrtek 25/10/2018 od 12:30 - RAD, CNP a OO
  • úterý 30/10/2018 od 8:30 - PA
  • středa 31/10/2018 od 12:30 - NTE a ZL
  • čtvrtek 01/11/2018 od 8:00 - FYZ

Zájemci o zahraniční stáž zašlou své přihlášky emailem na zahr@zsf.jcu.cz  spolu se strukturovaným životopisem ve formátu EUROPASS – ke stažení na: http://www.europass.cz/zivotopis/ a motivačním dopisem (cca 150 slov) v anglickém či německém jazyce (dle destinace) nejpozději 2 dny před konáním konkurzu (email musí obsahovat jméno a příjmení zájemce, ročník a obor studia a o jakou stáž má zájem).