Nacházíte se zde: Úvod > Studenti třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář přivezli ze Slovenska stříbrný pohár

Studenti třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář přivezli ze Slovenska stříbrný pohár

Novinka (1.3.2017)

Studenti třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář přivezli ze Slovenska stříbrný pohár

Stříbrný pohár z mezinárodní soutěže v Lešti u slovenského Zvolena, v níž se od 16. do 18. února utkaly záchranářské posádky z Čech, Moravy a Slovenska, přivezli na ZSF JU studenti třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář Jan Souček a Jakub Kolář. Ve studentské kategorii soutěžilo devět družstev, druhý tým ZSF JU ve složení Peter Bugaj a Jaromír Moutelík obsadil páté místo. Celkem se soutěže zúčastnilo 35 družstev, přičemž zástupci ZSF JU Jan Souček a Jakub Kolář (RZP1) skončili celkově sedmí a druhý tým RZP2 třináctý.

Byl to už 7. ročník největšího cvičení svého druhu na Slovensku, které má vysokou prestiž a koná se ve výcvikovém prostoru, takže modelové situace jsou opravdu věrohodné a figuranti velmi působiví. Účastnili se jí také hasiči, vojáci či příslušníci Červeného kříže. Studenti ZSF JU tam byli letos poprvé. Soutěž záchranářských posádek měla aktuální téma Hrozba terorismu a urgentní příjmy nemocnic. Organizátoři simulovali různé formy teroristických útoků a hromadných postižení osob - například útok teroristů na městskou tržnici, kde armáda zneškodnila osamělého střelce a záchranáři začali třídit a transportovat zraněné, ovšem vzápětí přišel druhý útok. „U hlavy nám střílely samopaly a voják mě odtáhl pryč, byť jsem ošetřoval pacienta. Byla to síla,“ vzpomíná Jan Souček.

S Jakubem Kolářem se shodují na tom, že zásadní v těchto situacích bylo zachovat chladnou hlavu, nezmatkovat a nedělat zbytečné kroky, které by znamenaly zdržení. Důležité bylo být mezi sebou stále v kontaktu, určit si priority, koho zachraňovat nejdřív, a také správně komunikovat s operátorkami. Modelových situací bylo celkem osm, a to ve dne i v noci. Zasahovali například u srážky vlakové soupravy s autobusem, kdy se museli postarat o čtyřicet lidí, z nichž nejméně 25 bylo zraněno. Prověřila je také silvestrovská party s více než 20 zraněnými.   

Přestože na soutěž cestovali téměř šest set kilometrů, stálo jim to za to, protože praktické zkušenosti tohoto rozsahu jim škola dát nemůže. „Je skvělé, co všechno jsme si tam mohli v praxi vyzkoušet. Medicínu katastrof budeme brát ve škole až nyní. Tím víc si ceníme umístění v této soutěži,“ hodnotí studenti. Největší radost jim udělalo, že skončili výš než tým Vysoké školy zdravotnické v Ružomberoku, protože její studenti mají s touto soutěží nejužší kontakt, dobře znají terén a cíleně na ni trénují. První místo obsadili záchranáři z Bratislavy. Z českých zástupců si Jihočeši vedli nejlépe, protože družstva z Brna a Ostravy skončila až za nimi. Nyní je pro ně velkou výzvou Plzeňský pohár v květnu.

Přiložené obrázky