Nacházíte se zde: Úvod > Studenti v roli figurantů při měření radiojódu ve štítné žláze u obyvatelstva

Studenti v roli figurantů při měření radiojódu ve štítné žláze u obyvatelstva

Novinka (5.5.2016)

Studenti v roli figurantů při měření radiojódu ve štítné žláze u obyvatelstva

Zástupci oborů Ochrana veřejného zdraví a Radiologický asistent ZSF JU získali zajímavou zkušenost

Studenti oborů Ochrana veřejného zdraví a Radiologický asistent se ve středu 4. května zúčastnili cvičení, které uspořádal Státní ústav radiační ochrany ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje. Tématem bylo měření vnitřní kontaminace radionuklidem 131I po jeho uvolnění do životního prostředí v důsledku mimořádné radiační události v jaderné elektrárně.

„Radioaktivní jód, jehož poločas rozpadu je asi 8 dní a významným způsobem tedy ovlivňuje radiační situaci z hlediska krátkodobého, se dostává do organismu zejména inhalační cestou a vychytá se ve štítné žláze. Z těchto důvodů je jedním ze zaváděných neodkladných opatření po úniku radioaktivních látek jódová profylaxe,“ vysvětlila Mgr. Renata Havránková, Ph.D., z Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU.

V rámci činností složek radiační ochrany při událostech tohoto typu měřila skupina specialistů radiační ochrany z Centrální laboratoře radiační monitorovací sítě ČR vybavená spektrometrickým systémem JodDet radiojód ve štítné žláze u obyvatelstva shromážděného na určeném místě, tedy studentů zmíněných oborů, kteří se ujali role figurantů.

Přiložené obrázky