Nacházíte se zde: Úvod > Studenti ZSF JU připravili lekci první pomoci pro 86 prváků Biskupského gymnázia

Studenti ZSF JU připravili lekci první pomoci pro 86 prváků Biskupského gymnázia

Novinka (6.9.2017)

Studenti ZSF JU připravili lekci první pomoci pro 86 prváků Biskupského gymnázia

Z cyklovýletu, na který tento týden odjeli prváci z Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, si patnáctiletí studenti odnesou navíc i poznatky, jak správně poskytnout první pomoc. Tříhodinovou lekci na tábořišti v Nové Peci na Lipensku pro ně v úterý večer připravili studenti ZSF JU. Iniciátorem byl student oboru Zdravotnický záchranář Radim Baxa, který toto gymnázium absolvoval a stále s ním spolupracuje. V krátkém čase se mu podařilo pro akci u Lipna získat své spolužáky z oboru ZZ Adama Šimáka, Marii Knosovou, Annu Krejčí, Ondřeje Miklase, Jitku Havrdovou a ještě studentku oboru Fyzioterapie Moniku Sedláčkovou.

Jejich výukou v úterý prošlo celkem 86 prváků z gymnázia, kteří v 16 skupinách po pěti až šesti lidech řešili modelové situace na stanovištích vycházejících z reality: Masivně krvácející pořezaný muž, Epileptický záchvat, Otevřená zlomenina po pádu z kola, Popáleniny na rukou, Intoxikace alkoholem a Dopravní nehoda. „Výhodou těchto modelových situací je možnost vyzkoušet si daný problém prakticky a odnést si zážitky a dovednosti, které mohou jednou někomu pomoci,“ vysvětlil Radim Baxa.

V úvodu vyplnili prváci vstupní text o první pomoci, pak si je převzal jeden z průvodců, studentů ZSF JU, a prováděl je modelovými situacemi, na nichž se podílelo šest figurantů. Všude měli účastníci čas na vlastní ošetření, volání Zdravotnické záchranné služby a vypořádání se s danou situací. Poté se slova ujal průvodce a vysvětlil, co bylo dobře, co špatně, a vše názorně ukázal. Závěrem si účastníci vyplnili test shodný se vstupním, aby mohli porovnat znalosti, které díky této lekci získali. Pro zájemce pak naši studenti připravili ukázku zdravotnického výběhového batohu, různých pomůcek či například měření tlaku auskultačním způsobem. 

Přiložené obrázky