Nacházíte se zde: Úvod > Studentka, která je koordinátorkou odlehčovacích služeb v centru ARPIDA, hledá spolupracovníky

Studentka, která je koordinátorkou odlehčovacích služeb v centru ARPIDA, hledá spolupracovníky

Novinka (30.10.2019)

Studentka, která je koordinátorkou odlehčovacích služeb v centru ARPIDA, hledá spolupracovníky

Zejména své spolužáky ze Zdravotně sociální fakulty JU se snaží oslovit s nabídkou zajímavé brigády Bc. Kateřina Rozsárová, která studuje 2. ročník navazujícího oboru Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. Zároveň totiž pracuje na půl úvazku v českobudějovickém centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, kde je koordinátorkou odlehčovacích služeb. Právě do sociálních služeb osobní asistence a odlehčovacích služeb hledá nové asistenty. Tyto služby jsou velice potřebné, protože umožňují lidem pečujícím o děti, mladistvé a dospělé osoby se zdravotním postižením, aby při svém náročném údělu získali také trochu času pro sebe. Jak pro nezbytný odpočinek, tak i k řešení osobních záležitostí, protože starost o blízkého člověka s handicapem vyžaduje neustálou pozornost a péči.

Odlehčovací služba centra ARPIDA funguje jako pobytová sociální služba od května roku 2016 a je k dispozici nepřetržitě podle potřeb rodin a uživatelů. Lidé se zdravotním postižením se z domova dočasně přesunou do péče zaškolených asistentů, kteří se o ně starají v bezbariérovém bytě (viz fota) v Alzheimercentru České Budějovice, jež sídlí na Husově třídě 1651. „Tato služba zahrnuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče, pomoc při osobní hygieně, stravování, ubytování, sociálně terapeutické činnosti i výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,“ upřesňuje Kateřina. V tomto bytě jsou tři lůžka, která jsou určena lidem s tělesným, mentálním nebo kombinovaným postižením z Jihočeského kraje. Služby využívají klienti ve věku od 7 let do 40 let, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí. Někteří tam bývají jen jeden den, jiní déle – nejčastěji 3 až 7 dnů.

Samozřejmě tuto práci nemůže dělat každý, proto se Kateřina Rozsárová obrací na své spolužáky, zejména na ty, kteří už mají nějaké praktické zkušenosti při poskytování osobní asistence. Důležitými předpoklady pro tuto práci jsou empatie, spolehlivost a schopnost komunikovat. Další podrobnosti o této brigádě, která může být také velmi cennou zkušeností, jsou uvedeny v letáku pod touto zprávou. 

Přiložené obrázky