Nacházíte se zde: Úvod > Studentky a studenti oboru Ochrana veřejného zdraví se zapojili do Hry proti AIDS

Studentky a studenti oboru Ochrana veřejného zdraví se zapojili do Hry proti AIDS

Novinka (28.2.2017)

Studentky a studenti oboru Ochrana veřejného zdraví se zapojili do Hry proti AIDS

Na ZSF JU nyní docházejí žáci druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií z Českých Budějovic

Dvanáct tříd z druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií z Českých Budějovic se postupně vystřídá na Zdravotně sociální fakultě JU, jejíž studenti se zapojili do projektu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nazvaného „Hrou proti AIDS“. Deset studentů 3. ročníku oboru Ochrana veřejného zdraví je zábavnou a interaktivní formou seznamuje s pravidly prevence a všemi riziky onemocnění HIV/AIDS a dalšími pohlavními chorobami. Dnes v přednáškovém sále A takto vzdělávali žáky ze základní školy J. Š. Baara.

Předtím je proškolil Jiří Stupka ze SZÚ a poté, co se přesvědčil, že už dovedou o této problematice se staršími dětmi dobře mluvit, nechal to na nich. Spolupráce se ZSF JU v tomto projektu má už dobrou tradici z minulých let - vysokoškoláci jsou schopni žákům dobře předat potřebné informace a zároveň mají výhodu, že jsou jim věkem bližší než učitelé nebo rodiče. Některé děti se o tom nebojí mluvit, jiné jsou stydlivější, což je pro nás pak náročnější. Díky tomuto projektu získáváme užitečné zkušenosti, protože součástí naší budoucí práce je právě i preventivní činnost. Například na jednom stanovišti mluvíme o kondomech a ukazujeme, jak se s nimi manipuluje. Zpočátku se žáci stydí, ale pak si to chtějí zkusit všichni ... Hodně se nám osvědčila hrací kostka, díky níž přijde řada na každého, takže se do akce zapojí postupně všichni,“ shrnula studentka Petra Macounová.

Na začátku se účastníci rozdělí do skupin a postupně se prostřídají na pěti stanovištích: první je nazvané Cesty přenosu viru HIV, druhé Zábrana nechtěného těhotenství, pohlavně přenosných infekcí a HIV, třetí je Láska, sexualita a ochrana před HIV, kde je řeč hlavně o kondomech coby jediné spolehlivé ochraně před HIV a žáci tam dostanou i praktické úkoly. Následuje stanoviště č. 4 Sexualita řečí těla (pantomima) a poté příběh člověka žijícího s HIV/AIDS. „Tam se žáci dozvídají i to, komu musí pacient o svém onemocnění říci a jaká omezení musí dodržovat,“ dodala studentka. Na konci čeká všechny závěrečné shrnutí a dárky včetně kondomu a publikace, které toto téma shrnuje formou komiksu. Za dvě vyučovací hodiny tak dostávají žáci obrovské množství informací od lidí, kteří jsou jen o trochu starší než oni, díky čemuž mohou vstřebat informace lépe, než kdyby je dostali od učitelů v běžné škole.

Přiložené obrázky