Nacházíte se zde: Úvod > Studentky ZSF JU vyhrály v českokrumlovské nemocnici prestižní soutěž Jihočeská sestřička

Studentky ZSF JU vyhrály v českokrumlovské nemocnici prestižní soutěž Jihočeská sestřička

Novinka (2.10.2016)

Studentky ZSF JU vyhrály v českokrumlovské nemocnici prestižní soutěž Jihočeská sestřička

Naše fakulta nasadila do 2. ročníku tři týmy: obsadily první, třetí a páté místo

Dva poháry, dort pro vítěze a řadu dalších cen vybojovaly v soutěži Jihočeská sestřička v sobotu v Českém Krumlově  tři týmy Zdravotně sociální fakulty. Skvěle tím reprezentovaly Jihočeskou univerzitu, a to už podruhé v historii této soutěže. Její první ročník v Prachaticích loni vyhrálo družstvo složené z čerstvých prváků: tří studentek a jednoho studenta oboru Všeobecná sestra. Vzhledem k tomu mělo 12 studentek ZSF JU, které se přihlásily do této soutěže letos, laťku nasazenou velmi vysoko. O to větší radost pak zavládla při večerním vyhlášení výsledků v Jízdárně českokrumlovského zámku. ZSF JU své místo na výsluní nejen obhájila, ale dokonce ještě překonala! Letos totiž měla soutěž, v níž se utkalo celkem 15 týmů z celého kraje, dvě kategorie   a ve finále ještě pořadatelé udělili družstvu ZSF JU hlavní cenu pro absolutního vítěze.

Soutěžní stanoviště byla rozprostřena po českokrumlovské nemocnici a na každém čekaly praktické úkoly, například resuscitace, odběr krve, aplikování kanyly, transport pacienta či stlaní nemocničního lůžka a také prověřování teoretických znalostí.

V době velkých diskusí nad formou vzdělávání zdravotních sester je podle děkanky ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthové, Ph.D., úspěch v takto pojaté soutěži pádným argumentem. „Jsem velice ráda, že samy naše studentky dokázaly v konkurenci ostatních škol obhájit, že vysokoškolské vzdělání je pro jejich práci důležité,“ uvedla. Úspěch v soutěži je o to cennější, že na rozdíl od loňského roku byla letos rozdělena do kategorií, takže v kategorii VOŠ a VŠ měřili síly ti, jejichž studijní plány jsou srovnatelné a po absolvování školy mají stejné kompetence.

Děkanka pochválila nejen vítěze, ale i další dva týmy ZSF JU, které v soutěži obsadily třetí a páté místo. „S kolegyněmi a kolegou jsem po celý den sledovala počínání všech týmů, takže víme, jak úžasně si vedly. Soutěžní úkoly vycházely z toho, co se učí všeobecné sestry, ale organizátoři pozvali také naše porodní asistentky. Poradily si i s tím, co během studia neprobíraly. Dokázaly některé věci vyřešit logicky, což je velmi cenné,“ pochválila děkanka všechny soutěžící. Po skončení slavnostního večera obdržela spoustu gratulací jak od kolegů z ostatních škol, tak od ředitelů nemocnic či hlavních sester. Poté, co členové vedení nemocnic na vlastní oči viděli, jak jsou naše studentky šikovné v praxi, přicházeli s řadou nabídek na zaměstnání ... 

Celkové vítězství i prvenství v kategorii 3. ročníků VOŠ a VŠ zajistily naší fakultě studentky třetího ročníku oboru Všeobecná sestra Karolína Švecová, Michaela Tušlová, Iveta Příplatová a Anna Vodičková (tato dívka navíc překonala všechny ostatní závodníky v disciplíně stlaní nemocničního lůžka). Rovněž druhý tým ZSF JU zastupoval obor Všeobecná sestra: studentky Anna Krutská, Michaela Lidová, Kateřina Laierová a Andrea Jenerálová obsadily bronzovou příčku. Páté místo patří družstvu třetího ročníku oboru Porodní asistentka ve složení Michaela Vítovcová, Martina Rozmilerová, Dominika Cvejnová a Michaela Neubergová, což je rovněž velký úspěch, protože soutěžní otázky vycházely ze znalostí a dovedností všeobecných sester, nikoli porodních asistentek. 

Vítězný tým, který si dokonce speciálně pro tuto akci z vlastní iniciativy vyrobil modrá trička, doprovázel soutěží Roman Menhart – absolvent ZSF JU, který nyní pracuje v laboratoři českokrumlovské nemocnice. Toto družstvo si vylosoval náhodně, ale již po zkušenosti z prvních disciplín mu hodně věřil. Z úspěchu se pak velice radoval, připadal si prý jako pyšný otec: „Dívkám se dařilo už od počátku, navíc opakovaně předvedly, že dokážou výborně komunikovat s pacientem, což je v této práci hodně důležité,“ shrnul. Na naší fakultě vystudoval roku 2015 obor Zdravotní laborant a rád se k ní nyní přihlásil. I díky této zkušenosti vysokoškolské vzdělání sester podporuje, protože mimo jiné se člověk na vysoké škole naučí prezentovat a obhajovat své myšlenky. To se pak projeví právě ve schopnosti trpělivě, s klidem a dostatečným sebevědomím mluvit s pacienty a sdělit jim vše potřebné. Právě tyto schopnosti měly kromě odborných znalostí a zručnosti velký vliv na hodnocení týmů v soutěži.

Soutěž měla i dobrý ohlas, například Deník zprávu o vítězství ZSF JU uveřejnil na titulní straně (viz příloha této zprávy) a jeho mutace Českokrumlovský deník přinesla ještě obsáhlou fotogalerii, kterou lze najít u zprávy zde (v odkazu VÍCE):

http://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regionu/vitezkami-souteze-jihoceske-sestricky-roku-se-staly-budejovicke-studentky-20161002.html