Nacházíte se zde: Úvod > Účastníci pochodu nordic walking stihli dojít do cíle, než se spustil déšť

Účastníci pochodu nordic walking stihli dojít do cíle, než se spustil déšť

Novinka (28.5.2016)

Účastníci pochodu nordic walking stihli dojít do cíle, než se spustil déšť

Šestý ročník akce ZSF JU nabídl zapůjčení severských holí zdarma a také lekci, jak s nimi správně chodit

Blížící se bouřka neodradila účastníky tradiční akce nazvané Odpoledne s nordic walking, kterou už šestým rokem uspořádala Zdravotně sociální fakulta JU pro veřejnost. V plánu bylo projít se jak rozkvetlým kampusem, tak blízkou Stromovkou, avšak kvůli nestálému počasí lidé nakonec stihli jen procházku areálem univerzity. Předcházela jí výuka, jak severské hole správně používat, kterou vedla lektorka Jaruška Morávková z organizace Nordic Walking Live. Stála u zrodu této akce a minulé dva ročníky vynechala kvůli mateřské dovolené, o to příjemněji ji návrat do Českých Budějovic překvapil. „Kampus se za tu dobu proměnil k nepoznání, prostředí je naprosto luxusní a pro naši akci je jako stvořené. Blízkost Stromovky je další výhodou, pokud by bylo počasí stálejší, chtěli jsme pochod prodloužit, ale i samotná cesta univerzitním areálem byla krásným zážitkem,“ shrnula.

V úvodu přivítala všechny účastníky děkanka ZSF JU prof. Valérie Tóthová. Potěšilo ji, že mezi přítomnými zahlédla i nové tváře – zrovna v tomto termínu se totiž v mnoha místech Jihočeského kraje konalo mnoho slavností a jiných akcí pro veřejnost, takže konkurence byla obrovská. Tradici založenou před šesti lety by však byla škoda přerušit, protože má vysokou úroveň a prospívá zdraví. „Proto zvažujeme pro příští rok změnu termínu, například na druhou polovinu dubna, kdy ještě nebývají víkendy zaplněné tolika akcemi,“ vysvětlila. Velkou výhodou je spolupráce ZSF JU s organizací Nordic Walking Live, díky níž si lidé mohli opět zdarma zapůjčit hole a naučit se s nimi správně zacházet. Pokud je totiž technika správná, rozpohybuje 90 procent svalů v těle. „Při správném využití severských holí je chůze snadná a prospěšná tělu. Lze ji provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti,“ vysvětlila hlavní organizátorka Andrea Hudáčková z pořádajícího Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Program zpestřily ukázky orientálního tance, ocenění nejstaršího a nejmladšího účastníka i losování tomboly. Hlavní cenu – hole NW – vyhrála Karin Veselovská z Teplic, která do Českých Budějovic přijela hlídat vnoučata a o akci se dozvěděla díky propagaci v nemocnici. Přivezla si proto s sebou zapůjčené trekové hole a měla velkou radost, když zde vyhrála hole určené pro nordic walking. „Mám potíže s páteří a kyčlí, takže tyto hole rozhodně užiju, jsem vděčná i za instruktáž. Díky tomuto způsobu chůze mám šanci jít víc narovnaná, což mé tělo potřebuje,“ radovala se z výhry. Naopak jenom kousek cesty to měla do kampusu Hana Mušková, která bydlí na blízkém sídlišti a o akci ZSF JU se dočetla v novinách. „Jsem velmi spokojená s celým průběhem. Hole nordic walking už používám delší dobu, ale odborné rady jsem dostala až u vás. Pokud akci uspořádáte i za rok, rozhodně si ji nenechám ujít,“ uvedla.

Takové rozhodnutí už předem pochválila lektorka Jaruška Morávková, která upozornila, že je nezbytné si pravidelně upevňovat správné návyky. Nestačí se nechat proškolit jednou a myslet si, že už to člověk umí napořád. „Tělo je potvora, jakmile zůstane bez dozoru, spadne si opět do svého stereotypu. Po úvodní lekci zná člověk základ, jak hole správně používat, ale je třeba aspoň jednou za rok se nechat zkontrolovat od odborníka,“ upozornila.

Přiložené obrázky