Nacházíte se zde: Úvod > V Olympijském parku Rio – Lipno má zastoupení i Zdravotně sociální fakulta JU

V Olympijském parku Rio – Lipno má zastoupení i Zdravotně sociální fakulta JU

Plánovaná akce (5.8.2016 - 21.8.2016)

V Olympijském parku Rio – Lipno má zastoupení i Zdravotně sociální fakulta JU

Až do 21. srpna se tam střídají zástupci Centra prevence civilizačních chorob a oborů Všeobecná sestra, Zdravotnický záchranář a Fyzioterapie

Olympijský park v Lipně nad Vltavou funguje úspěšně i za účasti studentek a studentů ze Zdravotně sociální fakulty JU. Působí tam každý den až do 21. srpna, denně v počtu šesti: v zastoupení Centra prevence civilizačních chorob a oborů Všeobecná sestra, Zdravotnický záchranář a Fyzioterapie. Lidé je najdou ve stanu v centru obce, který je součástí Olympijského parku Rio – Lipno 2016.

O jejich služby je velký zájem, potvrdila ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. "S návštěvností jsme spokojeni na maximum, lidé mají velký zájem nechat se změřit, fyzioterapeuté jsou také vytíženi a velký úspěch mají i ukázky resuscitce. Zaujalo nás, že velmi vítaná je naše nabídka pro rodiny s dětmi. Pojímáme to edukačně, takže například dětem vysvětlujeme, co slyší pan doktor, když poslouchá krevní tlak. Také fyzioterapeuté přivezli pomůcky pro děti, které mají skvělý ohlas," shrnula. Ocenila též iniciativu záchranářů, kteří aktivně střídají ukázky první pomoci při různých typech zranění a dokážou vymodelovat opravdu působivé situace, například zaražení střepů, tepenné krvácení či poranění v oblasti břišní dutiny. 

ZSF se do této akce zapojila prostřednictvím výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které se zaměřilo na podporu tuzemského technického vzdělávání. Oslovilo Jihočeskou univerzitu a na ZSF JU uspělo. „S paní děkankou jsme zareagovaly nabídkou, že přestože ostatní školy se zaměří na techniku, my můžeme přispět tím, co ke sportu patří – a to je péče o zdraví člověka,“ vysvětlila proděkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová. Na místě se po celou dobu trvání akce vždy po dvojicích střídají studentky a studenti tak, aby v zastoupení svých oborů zajistili měření hodnot fyziologických funkcí a hladiny glukózy a cholesterolu v krvi, poskytli poradenství o zdravém životním stylu, učili na resuscitačním modelu první pomoc a také poskytovali fyzioterapii. Tedy vše, co patří k trénování, relaxaci po trénincích a závodech, případně k účinné pomoci při úrazech.

Stan MPO v olympijském parku je k dispozici školám: zaplnily ho studentské práce s interaktivními exponáty, které si každý může vyzkoušet na vlastní kůži. Expozici připravilo ministerstvo ve spolupráci s pěti jihočeskými středními a vysokými školami: Vyšší odbornou školou, střední průmyslovou školou a střední odbornou škola řemesel a služeb, Strakonice; Střední odbornou školou strojní a elektrotechnickou Velešín; Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích; Vyšší odbornou školou, střední průmyslovou školou automobilní a technickou České Budějovice a Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Olympijský park Rio – Lipno 2016 dává příležitost nasát olympijskou náladu z brazilského Rio de Janeira a také se sportovně vyžít. Po obou březích Lipenské přehrady si mohou zájemci vyzkoušet na padesát druhů nejen olympijských sportů. Navíc jsou v areálu nainstalovány velkoplošné obrazovky s přímými přenosy všech klání, kde českému týmu jde o medaile. Návštěvníci mají do olympijského parku vstup zdarma.

Přiložené obrázky