Nacházíte se zde: Úvod > Výstavu Pusopisu v Třeboni doprovází nová naděje na léčbu autorky Báry Sedláčkové

Výstavu Pusopisu v Třeboni doprovází nová naděje na léčbu autorky Báry Sedláčkové

Plánovaná akce (13.7.2017)

Výstavu Pusopisu v Třeboni doprovází nová naděje na léčbu autorky Báry Sedláčkové

Patnáctiletá Bára Sedláčková z Českých Budějovic maluje ústy, protože její ruce i nohy ochromila před devíti lety nemoc a upoutala ji na invalidní vozík. Aby se mohla nějak tvořivě projevit, vypilovala si postupně svůj vlastní výtvarný styl Pusopis a její obrázky začaly mít úspěch. Tak velký, že od roku 2013 měla už sedm samostatných výstav po celé republice. Další ze série výstav, s nimiž jí pomáhá Alena Binterová ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, bude mít od 13. července do 6. srpna v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni.

Začíná vernisáží ve čtvrtek od 15 hodin a lidé uvidí i obrázky namalované nedávno v nemocnici v Praze, kde ji teď hodně baví kreslit například baletky. K novým obrázkům patří také vzpomínky na Bářin podzimní výlet do Paříže. Bára rozvíjí i další témata, třeba portréty lidí od řeky Omo v jižní Etiopii, kde žije čtyřicet kmenů a domorodci mají pestře ozdobená těla, což je skvělé téma pro její akvarely. Využívá i další techniky, např. olejové barvy či tuš.

Díky malování si dívka vytváří svět plný barev a pohybu, který ji obklopuje a chrání v těžkých chvílích. Do tří let byla zcela zdravá, pak onemocněla neštovicemi a mononukleózou. Únava a bolesti se stupňovaly a pořád nebylo jasné, co té holčičce je. Rodiče s ní objížděli lékaře a trpělivě rehabilitovali, v šesti letech však Bára už mohla jen ležet a zazněla diagnóza: neuropatie. Postupně se po velkém úsilí rodiny i odborníků Bára vzchopila natolik, že se udržela vsedě na invalidním vozíčku. Ruce a nohy jí však ochably a donedávna jimi mohla jen trochu hýbat v oblasti kloubů.

Po kolapsu těsně před loňskými Vánocemi, kdy na JIP nemocnice v Českých Budějovicích překonala stav blízký klinické smrti, jí lékaři v pražské nemocnici Motol letos na jaře změnili diagnózu – její nemoc označili jako CIDP (chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie). Každý měsíc tam nyní dochází na infuze a její zdravotní stav se zvolna zlepšuje. To je po devíti letech obrovská změna! Tento optimismus posiluje Bářina trpělivost, odvaha a silná vůle žít a co nejlépe rozcvičit ochablé končetiny. Zároveň v nemocnici stále maluje, a dokonce tam začala s fyzioterapeutkou i šít pusou.

Držte jí palce, prosím, a přijďte se podívat na její obrázky do Třeboně. Od pondělí je opět v nemocnici Motol, ale čtvrteční vernisáž v Třeboni si rozhodně nechce nechat ujít. Výstava v domě na třeboňském náměstí potrvá až do do 6. srpna, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

Přiložené obrázky