Nacházíte se zde: Úvod > Workshop na téma Trénování paměti pro seniory byl naplněný soutěživostí i humorem

Workshop na téma Trénování paměti pro seniory byl naplněný soutěživostí i humorem

Novinka (14.3.2019)

Workshop na téma Trénování paměti pro seniory byl naplněný soutěživostí i humorem

Velmi přátelskou a uvolněnou atmosféru měl workshop na téma Trénování paměti pro seniory, který ZSF JU uspořádala v úterý v rámci Národního týdne trénování paměti. Lektorky PhDr. Lenka Motlová, Ph.D., a Mgr. Kateřina Kubečková připravily řadu zajímavých testů, pomůcek a fíglů, jak si zábavnou formou paměť osvěžit a upevňovat tak, aby člověku dobře sloužila po celý život. Mezi účastníky měly značnou převahu ženy, mužů bylo méně, ale jeden z nich úctyhodného věku: panu Josefu Bartákovi bylo již 91 let! Přivedla ho vnučka Inka Kratochvílová, která studuje v prvním ročníku magisterského oboru Ošetřovatelství. „Děda se bránil, ale přemluvila jsem ho, protože mu taková akce nemůže uškodit. Já sama si paměť trénuju hlavně při zkouškovém období,“ vysvětlila studentka s nadsázkou.

Setkání bylo plné informací a dobrých rad, soutěživosti, ale i humoru a laskavosti. Projevilo se to hned od počátku, kdy se každý stručně představil svým kolegům a řekl jim, co ho na tuto akci přivedlo. Řada žen už měla s touto aktivitou zkušenosti, zdravé jádro skupiny tvořily účastnice pravidelného kurzu, který dr. Motlová organizuje na naší fakultě každou středu dopoledne. Tuto příležitost tedy braly jako další šanci „protáhnout si mozkové závity“ a setkat se s jinou lektorkou – Mgr. Kateřina Kubečková ovšem na naší fakultě už jako trenérka paměti působila, tehdy pod jménem Kosová. Momentálně je na mateřské dovolené, proto se v úvodu s úsměvem omluvila, že je nyní zvyklá mluvit spíš s dětmi. Na vlastní kůži poznává, jaké to je, když má člověk málo příležitostí komunikovat s dospělými, takže má pak občas problém vzpomenout si na úplně běžná slova. Pro kurzisty měla i další povzbuzení: „To, že člověk zapomíná, je úplně normální. Mozek se tím chrání proti přehlcení.“

O milé a vtipné momenty nebyla nouze po celé dopoledne. „Potkala jsem na koncertě ženu, která mi byla povědomá. Ptám se jí tedy, odkud ji můžu znát. Z trénování paměti, odpověděla mi,“ vyprávěla jedna z účastnic. Některé ženy chodí na lekce už řadu let, považují to za skvělou prevenci stařecké demence i příležitost setkat se navzájem, popovídat si a také se společně zasmát. „Jsme představitelky aktivního stárnutí,“ zdůraznily. Docházejí každou středu dopoledne do budovy ZSF JU v Jírovcově ulici, program pro ně připravila studentka prvního ročníku magisterského oboru Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory Bc. Taťána Zatloukalová. Kurz potrvá do poloviny dubna a další začne opět v říjnu.

Přiložené obrázky