Nacházíte se zde: Úvod > Z partnerské univerzity ve Finsku přijel na stáž na naší fakultě student z Nigérie. Sbíral zkušenosti v nemocnici a v Arpidě

Z partnerské univerzity ve Finsku přijel na stáž na naší fakultě student z Nigérie. Sbíral zkušenosti v nemocnici a v Arpidě

Novinka (9.1.2020)

Z partnerské univerzity ve Finsku přijel na stáž na naší fakultě student z Nigérie. Sbíral zkušenosti v nemocnici a v Arpidě

Naše fakulta má hustou a dobře fungující síť mezinárodních kontaktů po celém světě, což je i jeden z velmi důležitých argumentů pro středoškoláky, kteří si vybírají, na které vysoké škole budou studovat. Na možnosti zahraničních stáží v jednotlivých studijních programech se budou moci zájemci zeptat i při Dni otevřených dveří, který se koná tento pátek. Výjezdy do ciziny přinášejí cenné zkušenosti nejen profesní, ale také osobní – včetně nových přátelství a možnosti vylepšit znalosti cizích jazyků. Tuto šanci ostatně mají naši studenti i díky kolegům, kteří k nám naopak na stáže přijíždějí z ciziny. Jedním z nich, kteří vzbudili velkou pozornost a příjemnou zpětnou vazbu, byl nyní Oluwatobi Adu z Nigérie.

V Českých Budějovicích strávil dva měsíce, a to od 11. listopadu do 10. ledna. Ač pochází z Afriky, zdejší klima si moc pochvaloval, protože paradoxně přijel z míst, kde je touto dobou větší zima a tma. Studuje totiž na Lapland University of Applied Sciences ve finském městě  Kemi, která je dlouhá léta pro ZSF JU partnerskou univerzitou a naši studenti tam rádi a často jezdí. Oluwatobi Adu, kterému všichni říkali zkráceným jménem Tobi, ve Finsku studuje obor Všeobecná sestra, takže při své stáži poznával chod českobudějovické nemocnice. Více než dva týdny také strávil v centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida.

„Ze své praxe byl nadšený, protože se k němu všichni chovali přátelsky, každý druhý se s ním prý chtěl fotit a sahat mu na vlasy i na tmavou kůži. Určitě svou roli v tom, jak mile ho lidé například v nemocnici přijímali, sehrála popularita filmu Jak básníci přicházejí o iluze i jeho dalších dílů – byl pro ně zkrátka takový Mireček, usměvavý student z exotické země. Velmi mu chutnalo české jídlo a nadchla ho naše kultura,“ shrnuje ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy. Dodala, že kdyby to bylo možné, Tobi by si nejraději pobyt v Českých Budějovicích ještě prodloužil.

Zahraniční studenti vždy před odjezdem přicházejí do Kanceláře pro zahraniční vztahy na závěrečný rozhovor, při němž zhodnotí svůj pobyt. Z praxe, jejíž harmonogram a náplň zajišťoval Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU, se Tobimu nejvíce líbilo na novorozeneckém oddělení v nemocnici a také byl velmi nadšený z toho, co viděl a zažil v Arpidě. „Práce s dětmi s handicapem ho zaujala a rád by se této profesi věnoval,“ dodala ing. Ředinová a poděkovala všem, kteří se podíleli na zajištění jeho odborného programu, ale i těm, kdo mu pomohli smysluplně využít volný čas.

Mgr. Ivan Kolář, který má v Arpidě na starosti organizaci odborné praxe, vzpomíná na pobyt Tobiho moc rád, protože klientům zprostředkoval nové zkušenosti a zážitky. „Hlavně byl velmi kontaktní, komunikativní a pozitivní. Díky tomu, jak vstřícně působil, se ho děti nestyděly ptát na vše, co je zajímalo. A i když mu třeba přesně nerozuměly, co říká, vždycky se s ním nakonec nějak domluvily. S překladem pomáhali naši učitelé – připravil pro nás dokonce i přednášku o Nigérii a všechny děti vydržely poslouchat celou hodinu,“ zhodnotil pobyt nigerijského studenta Oluwatobi Adu, který klientům Arpidy i dalším lidem otevřel jiný svět a ukázal, že pokud se lidé chtějí domluvit a vzájemně si pomáhat, barva pleti není důležitá.

Přiložené obrázky