Nacházíte se zde: Úvod > Záchranáři absolvovali kurz speciálních lanových technik a modelových situací

Záchranáři absolvovali kurz speciálních lanových technik a modelových situací

Novinka (5.9.2016)

Záchranáři absolvovali kurz speciálních lanových technik a modelových situací

Studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář se v Přední Výtoni učili hledat, ošetřovat i transportovat zraněné v nepřístupném terénu

Od 28. srpna do 1. září se studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář zúčastnili v rámci povinné praktické výuky kurzu speciálních lanových technik a modelových situací, který se konal v Přední Výtoni a okolí. Jednotlivé týmy záchranářů pracovaly v šesti- až sedmičlenných skupinách. Cílem kurzu bylo uplatnit znalosti i dovednosti získané během studia v modelových situacích, které co nejvíc připomínaly reálnou záchrannou akci.

Kurz navštívila koordinátorka odborné praxe PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., která pochválila bezchybnou připravenost kurzu i samotné studenty. Díky svým teoretickým znalostem a praktickými dovednostem byli studenti schopni najít zraněného podle mapy a zadaných souřadnic, transportovat jej z nepřístupného terénu, případně transportovat zraněnou osobu z Vítkova hrádku po stěně hradu pomocí lanového vybavení. Orientaci v terénu si studenti vyzkoušeli například i při nočním hledání zraněného parašutisty.

Pod vedením vyučujících z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče pana Mgr. Miroslava Majera, Mgr. Pavla Schwarze a Bc. Ladislava Kubouška se budoucí záchranáři naučili mimo jiné i vzájemné spolupráci, schopnosti rozhodovat se v krátkém čase, přebírat zodpovědnost za své rozhodnutí a odvedenou práci. Součástí kurzu byla i návštěva Hasičského záchranného sboru, kterou studenti uvítali mnoha dotazy. Hasiči se zaměřili na praktické ukázky a situace, které se staly během jejich praxe.

Přiložené obrázky