Nacházíte se zde: Úvod > Zdravotničtí záchranáři zabodovali v soutěži Rozkoš Rescue

Zdravotničtí záchranáři zabodovali v soutěži Rozkoš Rescue

Novinka (30.4.2016)

Zdravotničtí záchranáři zabodovali v soutěži Rozkoš Rescue

Studenti prvního ročníku vybojovali ve velké konkurenci druhé místo

Studenti prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář vytvořili tým, který ZSF JU úspěšně reprezentoval na soutěži Rozkoš Rescue, konané o víkendu 22. až 24. dubna v okolí vodní nádrže Rozkoš u Náchoda. Pořádala ji Vodní záchranná služba Náchod, letos už potřinácté. Družstvo naší fakulty ve složení Petra Soukupová, Martin Bína, Jan Štikar a Jakub Vrátník obsadilo v konkurenci 13 týmů druhé místo, přičemž prvenství našim studentům uniklo jen těsně (získali celkem 11540 bodů, přičemž tým na prvním místě měl o pouhých 56 bodů více). 

Soutěž přilákala záchranáře z celé České republiky i ze Slovenska. Měla dvě kategorie, v první se utkali studenti prvních ročníků VŠ a VOŠ, středoškoláci a členové integrovaného záchranného systému kromě zdravotnických profesí – pro profesionální zdravotnické záchranáře byla určená druhá kategorie. „Soutěž nás zaujala především jako možnost načerpat cenné zkušenosti z praxe od profesionálů, proto jsme se na ni přihlásili. Stanoviště totiž vymýšleli sami záchranáři podle toho, s čím se v praxi setkávají, aby bylo toto cvičení co nejpřínosnější. Zároveň jsme po každém stanovišti dostávali ihned zpětnou vazbu. Jsme nadšení z toho, na jakých situacích jsme tam pracovali, i z našeho umístění – a rádi bychom opět někam vyjeli,“ shodli se členové soutěžního týmu.

Stanoviště byla reálně nasimulována, včetně figurantů s precizně namaskovanými poraněními. Bylo třeba rychle vyhodnotit situaci a účinně zasáhnout, včetně vyřešení transportu do nemocnice. Naši studenti také například pracovali s nosítky, která z praxe dosud neznali, museli stanovit správné léky pro zajištění pacienta a zvládnout i fyzicky náročné úkoly. Letošní ročník byl zaměřený na dopravu, takže mezi úkoly byla také výměna kola u sanity, nasazování sněhových řetězů či jízda na čas po náročné dráze s požadavkem jet co nejšetrněji – kontrolou šetrnosti jízdy byla nádoba s vodou, umístěná na střeše automobilu. Z úkolů zaměřených na zdravotnickou stránku se studenti potýkali například s případem nehody dvou plně obsazených osobních automobilů, ošetření hluchoněmé pacientky po pádu, ošetření dítěte po intoxikaci neznámou drogou či provádění kardiopulmonální resuscitace. Studenti ZSF JU ocenili, že díky těmto zážitkům si dobře ověřili své schopnosti a udělali si tu nejlepší představu, co všechno je v praxi může čekat.

Přiložené obrázky