2003 Španělsko, Madrid (SE)

MADRID- samotné srdce Španělska 

 

Tento přívlastek nemá toto okouzlující a všenabízející město náhodou. Je metropolí se vším všudy, ale již při letmém pohledu na mapu zjistíte, že leží v geografickém středu země. S prohlídkou je nejlépe začít v samotném centru města. Madridským centrem nejcentrálnějším je „Puerta de Sol“- s prosvíceným názvem Sluneční brána. Kromě mnoha obchůdků a novinových stánků můžete najít i sousoší medvěda mlsajícího arniku, dávný znak města.  Zajímavosti je,že toto náměstí je nultým kilometrem všech španělských  silnic a dálnic paprskovitě se rozbíhajících do všech koutů země.

 

Nedaleko odtud je Plaza Mayor. Všechny domy byly po velkém požáru v 18.století opravené. Je zde i Casa de Panaderia – z balkonu tohoto domu se sledovalo v dávných dobách vše co se zde dělo (býčí zápasy,jezdecké souboje apod.) V současnosti různé kulturní festivaly a o vánocích velké trhy. Další dominantou v těsné blízkosti „Plaza Mayor“ je „Palacio Real“, katedrála La Almudena. Součástí paláce jsou rozsáhlé zahrady a fontánkami.Odtud se po Calle de Baiten dostanete na další místo Plaza de Espana s jeho dominantními mrakodrapy.Uprostřed, v olivovém háji uvidíte jednu z nesčetných kašen Cervantese. Vydáte-li se z Plaza de Espana směrem po Calle  de la Princesa,dojdete do čtvrti Moncloa (zde sídlí Úřad vlády)

 

Po změně směru dojdete k nejdůležitější a také nejdelší ulici v Madridu Gran Vía, kde najdete řadu kaváren, restaurací, biografů atd. Tudy se dostanete na náměstí Callao, odkud vedou tři rovnoběžné uličky znovu na Puerta de Sol. Madrid je obklopen množstvím fontán, kašen a vodních kaskád, to vše můžete obdivovat při procházení se ulicí Paseo de Recoletos, na konci se nachází Plaza de Colon, pojmenována po Kryštofu Kolumbovi (je zde i jeho socha). Pokračujete-li dál po dlouhém bulváru Paseo de la Castellana dojdete až na Plaza de Castilla (zde je dvojice bank, které také patří k dominantě města).

Pokud máte chuť navštívit muzea-mate hned několik možnosti - El Prado (najdete zde mistrovská díla španělských mistrů  Tiziana a Tintoretta), na tuto prohlídku potřebujete alespoň dva dny, neboť den je málo na vstřebání všech děl. Mezi hojně navštěvovanou patří bezesporu Reina Sofia, kde se můžete kochat díly umělců jako Picasso, Dali, Miro. Dalšími místy, kde se dá něco zajímavého vidět jsou Museo Nacional de Arte, Museo Cerallbo, Museo Taurino, Museo Naval.

 

Budete-li unavení má Madrid mnoho míst k odpočinku jednou z nich je hojně navštěvované Retiro (se spoustou fontán) dále je to Casa de Campo, Parque de Oeste, Parque de Atracciones, Aquopilis atd.Ve výčtu k odpočinku nelze nezmínit madridské bary, restaurace a kavárny.  K odpočinku ještě samozřejmě patří návštěva fotbalového stadionu Realu Madrid Estadion Santiago Bernabeu.

 

Znalce jižanského stylu života asi nemusím dvakrát upozorňovat na noční život Madridu, je to totiž něco co se vlastně nedá dost dobře pouhými slovy popsat, musí se to vidět. Procházejí se davy lidí až do časných ranních hodin, tisíce světel, blikající kluby, již  z dálky lákající  rytmy latinské hudby. Zkrátka prožijete dlouhou noc.  

 

Několik rad pro přijíždějící studenty:

 

  1. Ubytování - Pokud si můžete zařídit ubytovaní předem, bude to skvělé, nefunguje zde nic podobné našim kolejím. Bydlí se privátně nebo ve studentských rezidencích, které jsou opravdu drahé (od 300 Euro na měsíc, máte za to veškerý komfort) vzhledem k výši stipendia neúnosné! Nabídka ubytování je i v kanceláři Socrates-Erasmus, kde Vám ochotně nabídnou volná místa a adresy,další alternativa jsou nástěnky u stanice metra Ciudad Universitaria a poslední možností jsou inzertní noviny-kde je opravdu velká škála výběru-hodně štěstí!!!!

 

  1. Místní doprava - V Madridu se vyplatí cestovat metrem 10 jízd přijde na 5,20 Euro. Síť metra je vynikajícím spojeném do každé madridské čtvrti. V noci se využívá nočních autobusů (veškeré plánky metra, autobusů a nočních rozjezdů dostanete v kterémkoliv informačním centru, nebo v metru)

 

  1. Stravování - Stravování nejlépe je nosit si do školy již připravené jídlo, je možnost si ho ohřát. Denní menu na univerzitní menze se pohybuje od 5-10 Euro. Stravování ve městě-Kebab (arabská restaurace do 4 Euro se najíte, dále McDonald´s -jak říkají Španělé americké velvyslanectví, ale akce na jídlo jsou dobré.

 

  1. Kultura - Kulturní vyžití skvělé, probíhají srazy studentů Erasmu, na univerzitních nástěnkách široká škála výběru.

 

  1. Komunikace - Pokud budete mít štěstí na kolegy z kruhu tak ti Vás skvěle uvedou do dění,o to se nemusíte bát!!!!! Jsou skvělí a rádi se seznamují,pokud mluvíte jen trochu španělsky mluvte!!!!!!ochotně Vám budou naslouchat a naučí Vás Lingua de calle (pouliční mluvu(také poradí při problémech)  

 

  1. Problémy - pokud budete mít jakékoliv nesrovnalosti stačí se jen obrátit na kancelář Socrates-Erasmus, nebo na koordinátora, ochotně Vám vyjdou vstříc a z problému, který Vás tížil se rázem stane maličkost.

 

  1. Cestování - Pokud chcete cestovat za hranice Madridu,vyplatí se vlaková nebo autobusová doprava (je přesná a čistá) můžete zde uplatnit slevy na ISIC,EURO<26 (vlaková doprava sleva 20%, autobusová doprava sleva 10%)

 

 Co dodat závěrem,snad jen to,že zde bylo skvěle,navázala jsem spoustu poznala latinskou kulturu, poznala kuchyni různých části světa.

Jsem opravdu nadšená z mého ročního působení, ten rok stál opravdu za to!!!!!!To vše co jsem poznala, viděla a zažila to bylo jen díky programu EU Socrates-Erasmus. Pokud tedy máte možnost získat stipendium, neváhejte a jeďte do světa na zkušenou!!!!!

 

Všem dalším zájemcům o studium nebo stáž v zahraničí přeji hodně štěstí a úspěchů a pevně věřím, že si přivezou spousty nezapomenutelných zážitků a zkušeností – stejně jako já.

 

      Další dotazy týkající se pobytu ve Španělsku ráda zodpovím.

 

Michaela Pomaki

mpomaki@post.cz

 

P.S. Pokud se něco nestihne dnes, žádný strachy udělá se to „MAŇANA“ !

 

Fotodokumentace