Tři měsíce v Bretani

Tři měsíce v Bretani

 

Letošní léto pro nás bylo výjimečné, měly jsme totiž možnost jet na stáž do Francie. Vše to začalo ještě u nás, tedy na fakultě, která nás o možnosti stáží a studijních pobytů informovala. Právě Francie pro nás byla velmi lákavá, proto jsme se rozhodly přihlásit se na konkurz. Před konkurzem, ale hlavně před odjezdem je dobré se více věnovat francouzštině a navštěvovat nějaké kurzy. Počáteční nervozita byla poměrně rychle rozehnána milou atmosférou, která na konkurzním řízení panovala. Právě zde byly zhodnoceny naše znalosti francouzského jazyka, náš zájem a motivace. Do Francie jsme ještě poslaly náš životopis a motivační dopis. Během krátké doby nám bylo oznámeno rozhodnutí, podepsaly se smlouvy a už se jelo....

 

Do Francie jsme odjížděly 1.6.2004, přiznávám, že s malými obavami. Od fakulty jsme ale měly veškeré potřebné informace a navíc jsme věděly, že již na nádraží v Rennes na nás bude čekat MUDr. Šrámek, který nás doveze do Saint-Avé a postará se o nás. A tak to také vše bylo. MUDr. Šrámek je úžasný člověk a kdykoliv během naší stáže jsme věděly, že se na něj můžeme bez obav obrátit s každou otázkou či problémem.

Takže z Rennes, kam jsme dorazily druhý den odpoledne, jsme odjely s MUDr. Šrámkem a jeho manželkou směrem na Vannes. Již po cestě nám oba sdělovali mnoho informací, kde všude se budeme během stáže pohybovat, na koho se můžeme kdykoliv obrátit v nemocnici, kde nejlevněji nakoupíme, kam se musíme jet podívat na výlet,..... Ani ne za dvě hodiny jsme již byli přímo v Saint-Avé, kde na nás již čekal  pan Etienne a vždy ochotná a usměvavá madame Jegou. M. Etienne nám předal klíčky od auta, které nám bylo po celé tři měsíce k dispozici a ukázal nám, kde budeme bydlet.

 

Bydlely jsme v patrovém domečku přímo v areálu nemocnice, který slouží jako internát pro studenty, kteří jsou zde na praxi, ale protože byly prázdniny, bydlely jsme tam jen my dvě. Měly jsme prostorné apartmá : ložnici, kuchyni, koupelnu a WC. Kuchyně byla dokonce i vybavená, takže jsme si mohly vařit. V apartmá jsme měly i telefon. V přízemí byla k dispozici pračka.

 

Oslavy 30. výročí založení MAS de Kerblaye

 

 

Na obědy jsme mohly chodit do nemocniční jídelny, kde opravdu dobře vařily a měly jste tam kompletní jídlo včetně předkrmu a dezertu dle vašeho výběru.

V celém areálu je nádherný park a u našeho domečku byla i malá zahrádka.

 

Během stáže jsme navštívily mnoho zařízení, které spadají pod psychiatrickou léčebnu v Sain-Avé. První týden jsme strávily v Kerblaye, což mělo ještě i tu výhodu, že hned vedle bydlí pan Šrámek. Každé odpoledne jsme k němu zašly na návštěvu, kdy nám pomáhal s francouzštinou a seznamoval nás s Bretaní a okolím. Byla to opravdu hezká odpoledne.

 

Výborné byly dva týdny strávené v zařízeních v Grand-Champ. Tam jsme byly také celý týden s dětmi s autistickými rysy, což bylo opravdu velmi zajímavé.

 

Kromě jednotlivých zařízení a různých oddělení jsme byly několik dnů i na administrativních úsecích, kde jsme se seznámily se zdravotně-sociálním systémem ve Francii, s řízením a financováním nemocnic,...

 

Foto s Jean-Pierre Fardeau, ředitelem MAS de Grand Champ

 

 

Na každém oddělení jsme byly nejprve seznámeny s jeho historií, strukturou a chodem. Čas, odkdy dokdy budeme pracovat jsme si většinou domlouvaly přímo s vedoucí daného oddělení, takže jsme střídaly ranní servis s odpolední směnou. Na každém oddělení jsme měly i dostatek času a materiálu podrobně si prostudovat veškeré dokumentace.

 

Každé odpoledne ( kromě středy) je otevřená nemocniční knihovna, kde je k vypůjčení mnoho zajímavých knih. To bych velmi doporučovala, neboť kromě nových informací to velmi pomáhá právě po jazykové stránce.

 

Na závěr jsme měly za úkol napsat „Zprávu o stáži“. Pro tuto práci jsme měly dostatek dokumentů přímo z jednotlivých oddělení.

 

Víkendy jsme měly volné a neboť jsme měly auto, naplánovaly jsme vždy nějaký zajímavý výlet, abychom tu nádhernou Bretaň poznaly.

 

Bretaň je opravdu krásná a v našem srdci zůstane navždy zapsána jako země kamene, větru a hortenzií.

 

Saint-Avé je poměrně malé městečko, které je ale situováno jen asi 5 km od nádherného města  Vannes, které zároveň i kulturním centrem. Se slunečným počasím jsou malebné uličky Vannes zaplaveny nejen turisty, ale hlavně i různými umělci a pozdní odpoledne zde strávené je více než příjemné. Krásné posezení je také v přístavu Vannes.

 

Nedaleko Kerblaye, o kterém jsem se již zmiňovala, je nádherná pláž, které navíc dominuje majestátný hrad Suscinio.

 

Lidé v Bretani i Francouzi jsou velmi přátelští a milí. Každý obyvatel Bretaně vám totiž řekne, že není Francouz, ale Bretonec...!

 

Katedrála ve Vannes

 

 

Všichni se zde s námi velmi rádi a rychle seznámili, byli velmi milí a shovívaví k naším počátečním nedostatkům v jazyce.

 

Takže, jestli máte tuto možnost, neváhejte !

 

 Byly to pro nás neuvěřitelně přínosné a krásné tři měsíce a jsme si jisté, že zrovna takové budou i pro vás!

 

Pokud budete chtít vědět ještě něco, cokoliv, na co jsem zde zapomněla, neváhejte a kontaktujte nás!

 

Alexandra Šlajsnová   (2.RPB KS)
alexandra.slajsnova@quick.cz

605 731 710

 

&

 

Katarína Wienerová   (2.RPB PS)
katiik@orangemail.sk

776 060 823

 

 

P.S. Na závěr přikládáme několik zajímavých fotografii :

 

zámek Chenonceau

 

Bretaňské pobřeží

 

Historický svátek  na téma Venéti a Románi ve Vannes

 

Internát, ve kterém jsme bydlely

 

Administrativní budova EPSM (nemocnice)

 

Pont-Aven, městečko malířů

 

Hradby a zahrady ve Vannes