Nacházíte se zde: Úvod > Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity spolupracuje s americkými univerzitami

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity spolupracuje s americkými univerzitami

Novinka (19.11.2018)

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity spolupracuje s americkými univerzitami

Do projektu tzv. kreditové mobility, který umožňuje spolupráci našich vysokých škol se zahraničními pracovišti nacházejícími se mimo rámec Evropské unie, je zapojená i Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Cílovou oblastí jsou pracoviště ve Spojených státech, která rozvíjejí podobné obory, jako jsou obory akreditované na JU. Jedná se o Georgia Southern University (GSU) pro spolupráci především v oblasti zdravotnických oborů a Clemson University, kde se navazuje na předchozí kontakty v oblasti sociálních oborů. 

Američané mají o spolupráci velký zájem. Nyní se jim podařilo získat grant na cesty do Evropy, při nichž budou v Českých Budějovicích přednášet našim studentům a akademickým pracovníkům. Koordinátor programu Medical Laboratory Science profesor Keith Belcher totiž uspěl s projektem, který zajistí financování spolupráce v příštím roce nadací Americké společnosti klinické patologie. „Přednáškový pobyt prof. Belchera na Jihočeské univerzitě je předběžně plánován na duben 2019. Očekávám, že tato spolupráce obohatí nejenom odborné, ale i jazykové znalosti našich studentů a přednášejících a zatraktivní nabídku studia na Zdravotně sociální fakultě JU,“ uvedl proděkan pro zahraniční vztahy ZSF JU doc. RNDr. Miroslav Šíp, DrSc. Upřesnil, že cílem projektu je napomáhat mezinárodní spolupráci GSU v oblasti medicínské laboratorní diagnostiky s Jihočeskou univerzitou a se švédskou Linnaeus University Vaxjo.

Projekt reflektuje potřebu mezinárodní spolupráce z hlediska přípravy studijních plánů a přípravy klinické praxe. Předcházela mu řada jednání už od jara letošního roku, kdy proděkan Šíp zastupoval ZSF JU při setkání s představiteli Georgia Southern University a projevil zájem o spolupráci v oblasti medicínské laboratorní diagnostiky, ošetřovatelství a fyzioterapie, které jsou na GSU rozvíjeny na vysoké úrovni. Letos v květnu pak do Českých Budějovic přijeli zástupci těchto oborů vyučovaných na GSU. Potěšila je vysoká úroveň výuky na ZSF JU a velmi oceňovali možnosti praxí u potenciálních zaměstnavatelů. V laboratorních diagnostických metodách obdivovali organizaci práce a vybavení především v centrálních laboratořích Nemocnice České Budějovice, a.s., a v laboratořích firmy Synlab, které také navštívili. 

Poté se doc. Šíp během svého týdenního pobytu v USA setkal s představiteli Georgia Southern University. „Byl jsem tam pozván především k prezentování přednášek na téma molekulární diagnostika patogenů. O všechny přednášky byl ze strany studentů i pedagogů velký zájem. Pro prohloubení spolupráce s Jihočeskou univezitou se vyslovil velmi pozitivně též děkan Waters College of Health Professions,“ dodal proděkan.

Přiložené obrázky