Nacházíte se zde: Úvod > Zdravotně sociální fakulta JU uspořádala pro veřejnost Den zdraví s bohatým programem

Zdravotně sociální fakulta JU uspořádala pro veřejnost Den zdraví s bohatým programem

Plánovaná akce (8.4.2019)

Zdravotně sociální fakulta JU uspořádala pro veřejnost Den zdraví s bohatým programem

Na prevenci nejčastějších onemocnění včetně těch civilizačních se zaměřil Den zdraví, který se konal v pondělí 8. dubna odpoledne v hlavní budově ZSF JU Vltava/Uran. Byl určený pro širokou veřejnost a vstup i poradenství bylo zdarma. Program Dne zdraví byl velmi pestrý, aby si každý mohl vybrat, co je pro něj užitečné, případně s čím má problém: prevence nemocí srdce a cév, obezita, revmatismus, riziko pádů seniorů, laktační poradna, radiologické zobrazovací metody, prevence rakoviny prsu, trénování paměti, cvičení, spirituální zdraví apod. Přednášky, prezentace i workshopy zaplnily vestibul, učebny U10 a U11 ve 2. patře a ještě suterén, kde je tělocvična Centra fyzioterapie.

Zdravotně sociální fakulta JU touto akcí, která je zde největší svého druhu, připomněla založení Světové zdravotnické organizace. „Chceme také upozornit, že nelékařské zdravotnické profese sehrávají v předcházení nemocí velice důležitou úlohu. Cílem této akce je ukázat, že příprava studentů a působení odborníků na naší fakultě se zaměřuje i na prevenci onemocnění,“ uvedla ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd – pracoviště praxe Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. V té souvislosti připomněla, že ZSF JU je největším vzdělavatelem nelékařských zdravotnických pracovníků v Jihočeském kraji.

Centrum prevence civilizačních chorob nabídlo ve vestibulu měření vybraných zdravotních ukazatelů zdarma a také třeba lekci, jak si správně mýt ruce. Zájemci měli na výběr řadu atraktivních a velmi poučných témat, například trénování paměti nebo ukázky samovyšetření prsu. V tělocvičně Centra fyzioterapie si lidé mohli vyzkoušet přístroj zvaný podoskop a zjistit, zda mají ploché nohy, případně jak zlepšit svůj postoj. Následovala „škola zad“ s nácvikem správného držení těla i správného sedu včetně ergonomické úpravy pracovního prostředí tak, aby záda nebolela; došlo i na témata Jak správně cvičit a posilovat i Jak zapojit hluboký stabilizační systém a sportovní aktivity z pohledu fyzioterapeuta.

Podle dr. Šedové akce splnila očekávání, největší zájem byl o cvičení. „Příští rok tuto akci zopakujeme, ale v trochu jiném duchu, abychom program nedublovali. Výhodou pestrosti programu bylo zapojení studentů, kteří byli perfektně připravení, témata si vybírali sami a příprava podpůrných materiálů prošla revizí vyučujících. Navíc to studenty bavilo a získali novou zkušenost: vytvořit si edukační materiál pro veřejnost a pracovat s ním, což je jedna z edukačních kompetencí všeobecných sester," shrnula ředitelka institutu.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory