Nacházíte se zde: Úvod > Žena regionu vystudovala ZSF JU a pracuje jako komunitní porodní asistentka

Žena regionu vystudovala ZSF JU a pracuje jako komunitní porodní asistentka

Novinka (6.11.2018)

Žena regionu vystudovala ZSF JU a pracuje jako komunitní porodní asistentka

Titul Žena regionu získala letos v Jihočeském kraji komunitní porodní asistentka Hana Brožová, která své vzdělání získala na naší fakultě. Roku 2011 absolvovala na ZSF JU bakalářský obor Porodní asistentka a magisterský titul si doplnila v letech 2011 až 2013 v navazujícím studiu oboru Komunitní péče v porodní asistenci na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Porotu devátého ročníku soutěže, do které ji přihlásil její partner, zaujala mimo jiné tím, že její kontakt s rodičkami porodem nekončí, protože pořádá i řadu dalších akcí.

Hana Brožová pochází z Českých Budějovic a letos oslavila třicáté narozeniny, takže je zřejmě nejmladší vítězkou této soutěže v regionu. Bydlí v Hosíně u Českých Budějovic a více než pět let doprovází ženy k porodům po celém Jihočeském kraji, ale i mimo něj. Začínala v malé porodnici v Prachaticích, vzhledem k velkému zájmu o její služby však brzy opustila porodní sál a vydala se za rodičkami do terénu. To mnohdy znamená až stokilometrové cesty autem bez ohledu na počasí a denní či noční dobu.

O práci ve zdravotnictví přitom začala uvažovat až na gymnáziu. Nikdo z rodiny v tomto oboru nepůsobí a ona sama si od dětství přála být učitelkou a později psycholožkou. Pak ji ale oslovil právě obor Porodní asistentka, proto podala přihlášku na čtyři vysoké školy, které ho nabízely. „Vždycky jsem se chtěla učit něco, co mi dává smysl. Tíhla jsem k alternativním metodám, ale abych je mohla prosazovat, věděla jsem, že předtím musím dosáhnout patřičného vzdělání,“ vysvětlila. Potěšilo ji, že uspěla u přijímacího řízení na ZSF JU, takže mohla zůstat v rodném městě. Avšak na praxi se raději vydávala do menších nemocnic, kam přicházelo méně studentů. Díky tomu se tak dostala blízko k rodičkám a mohla se naučit co nejvíc.

Soutěž ŽENA REGIONU je vyhlašována od roku 2009 a je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty a pomáhají ostatním. Má čtyři kategorie: podnikání, politika a veřejná správa; vzdělávání, věda a výzkum; zdravotnictví a charitativní činnost; umění, kultura a sport. Cílem soutěže je zviditelnit ženy, které nepatří mezi celebrity či do žebříčku nejbohatších a nejúspěšnějších lidí, ale své bohatství mají někde jinde  rozdávají úsměvy a otevírají svá srdce těm, kteří potřebují jejich pomoc a pozornost.

Vítězství v regionálním kole soutěže bylo pro Hanu Brožovou velkým překvapením. Hlasovalo pro ni 435 lidí (druhá v pořadí byla Monika Škrdlová se 295 hlasy). „Když mě porota vybrala do finálové desítky nominovaných, sdílela jsem tento úspěch na Facebooku a strhla se lavina podpory mezi ženami, které jsem při porodu doprovázela. Nečekala jsem, že pro mě bude tolik lidí hlasovat, ale ženská energie se projevila v plné síle. Finále jsem neočekávala s velkými nadějemi, protože v soutěži byla spousta žen, které by si výhru zasloužily. O to větší to byl pro mě šok – beru to jako obrovskou odměnu a potvrzení, že porodem vztah mezi námi opravdu nekončí,“ vysvětlila Hana Brožová.

Navzdory svému mládí si nechává říkat porodní babička. S klientkami se setkává během jejich těhotenství, pořádá kurzy předporodní přípravy a cvičení pánevního dna, ale to hlavní jsou pro ni doprovody k porodům. Každý týden přijdou za její přítomnosti na svět jedno až dvě miminka. Hanka dbá především na individuální péči a důvěryhodný vztah s rodičkou. Přednáší na budějovickém festivalu Světový týden respektu k porodu, hostovala i ve Strakonicích, Dačicích nebo Telči. Vyzkoušela si také pozici viceprezidentky Unie porodních asistentek. Každoročně pořádá pro „své“ děti mikulášskou nadílku, aby viděla, jak rostou. A při příležitosti Mezinárodního dne porodních asistentek organizuje soutěž Bábovka pro porodní bábu.

Rozhovor s Ženou regionu 2018 si lze poslechnout zde: https://budejovice.rozhlas.cz/moderni-porodni-baba-hana-brozova-je-jihoceskou-zenou-regionu-7667089

Přiložené obrázky