Michal Peroutka pracuje jako fyzioterapeut v Praze na Rehabilitační klinice Malvazinky a externě učí na své alma mater. Na ZSF JU vystudoval fyzioterapii v letech 2006 až 2009 a nyní působí jako jediný certifikovaný lektor pro originální metodu Kinesio Taping® pro Českou a Slovenskou republiku. Naši fakultu končil Michal Peroutka bakalářskou prací na téma „Vliv sportovních odvětví s jednostranným zatížením - HOKEJ - na poškození páteře a pohybového aparátu“. Dva fyzioterapeuty už měl tehdy v rodině, jejich zkušenosti a získané vědomosti tedy skloubil se svým sportováním. Hrál závodně tenis a profesionálně lední hokej, takže fyzioterapii znal od dětství i jako prevenci. „Odmala mě zajímalo lidské tělo i sport, proto jsem se rozhodl tyto dva zájmy spojit dohromady a začít studovat tento krásný obor,“ vzpomíná.
Vždy chtěl pracovat se sportovci, ale zjistil, že samostatně se Sportovní fyzioterapie v ČR studovat nedá. Přesto se vysněné specializace nevzdal. Hodně mu pomohly a stále pomáhají osobní zkušenosti s profesionálním sportem. „Ale dopředu jsem počítal s tím, že mě čeká spousta samostudia a vlastní iniciativy, abych se dostal k informacím, a to převážně mimo ČR. Z vyučujících na fakultě mi nejvíce v paměti utkvěli dr. Zimmelová, dr. Brůhová, Mgr. Maryška a dr. Wágner. Zejména předmět Patologie byl pro mě největší výzvou a moc mě bavil – pan doktor se z nás snažil dostat to nejlepší. Ne každému to sice vyhovovalo, ale tak je to i v praxi. Bez toho, aby člověk dokázal zvládat práci pod tlakem a opravdu něco uměl, to nejde,“ upozorňuje.
S tímto názorem a postojem k životu mu přálo štěstí, protože se potkal s legendami svého oboru: prof. Lewitem, prof. Kolářem a dalšími kapacitami. Nejvíc ho ovlivnil autor metody Kinesio Taping® a vynálezce pružných tejpů dr. Kenzo Kase – vědec japonského původu, který působí v USA. Začal se od něj učit a nyní patří k jeho významným spolupracovníkům. „Byl to velmi dobrý student. Máme po celém světě tři stovky lektorů, ale Michal patří ke špičce,“ hodnotí dr. Kase svého žáka. Dveře k této prestižní pozici otevřela Michalu Peroutkovi stáž ve Finsku, kam vycestoval během studia na ZSF JU díky programu Erasmus. Ve městě Kemi potkal skvělé odborníky z praxe. I s touto zkušeností všem studentům radí, aby se nebáli jet do zahraničí a naučili se výborně anglicky. „A určitě je vhodné si během výuky už vybrat své zaměření do praxe: někoho zajímá práce s dětmi, někoho s neurologickými pacienty, jiného se sportovci … V praxi se jednotlivé směry fyzioterapie hodně liší,“ říká.
On sám pár dní po absolvování fakulty nastoupil do Bertiných lázní v Třeboni, kde pracoval asi dva roky – tomuto prostředí je vděčný i za dostatek šancí na sobě dál pracovat. Ostatně už během studia absolvoval nadstavbové kurzy z oblasti Fyzioterapie a pokračuje v tom i nadále, nyní převážně v zahraničí. „Samozřejmě je s tím spojeno samostudium, hodně cestování, četba odborných publikací a integrace nových poznatků do praxe s pacienty. Pokud chce být někdo ve svém oboru špičkou, něco to stojí – jak čas, tak peníze. Kvalitní kurzy pro fyzioterapeuty jsou velmi často hodně finančně náročné,“ upozorňuje absolvent ZSF JU, který se ve svém oboru dostal až na světovou úroveň.
Odkazy:
Článek v univerzitním časopisu Journal a článek na webu fakulty o návštěvě K. Kaseho a M. Peroutky na ZSF JU
Rozhovor M. Peroutky pro noviny Budějcká Drbna (2017)
Videoreportáž Českého rozhlasu o tejpování s K. Kasem a M. Peroutkou
Rozhovor M. Peroutky pro noviny Budějcká Drbna (2012)
|