Plánovaná akce
(7.11.2019)
Nápaditá a originálně pojatá akce nutričních terapeutů v nákupním centru IGY zaujala veřejnost a sklidila pochvalné ohlasy
Zejména na obsah cukru v potravinách a nápojích se zaměřila akce studentek a studentů oboru Nutriční terapeut, kteří v nákupním centru IGY nabízeli od čtvrtečního rána až do odpoledne rady, ochutnávky i soutěž. Velkoryse pojatý a velmi pečlivě připravený den měl motto „Vyber si správně“ a týkal se především výběru potravin, ale zároveň seznamoval i s obsahem profese nutričních terapeutů a tím, jak se liší od výživových poradců. Zájemci si také mohli nechat změřit od studentek oboru Všeobecná sestra hodnotu krevního tlaku, hladinu cukru v krvi a cholesterolu, čímž akce připomněla aktuální kampaň Nursing Now, jejímž cílem je posílení prestiže a vlivu sester ve společnosti a v systému zdravotní péče
V přízemí nové budovy NC IGY nemohli lidé zastoupení Zdravotně sociální fakulty přehlédnout – bylo výrazně označené, studentky i studenti měli na sobě trička ve fakultní modré barvě a hlavně připoutalo pozornost každého kolemjdoucího pestrou a velmi názorně vytvořenou nabídkou. Byla natolik bohatá, že se ani nevešla na stoly a bylo ji nutné rozmístit rovněž na sedadla poblíž, což působilo ještě atraktivněji. Jako výborný nápad ocenili návštěvníci to, že u potravinových obalů byly přehledně rozmístěny kostky cukru symbolizující, kolik ho dané balení obsahuje. Taková prezentace mluvila i beze slov, řada lidí si takto označené výrobky fotila s vysvětlením, že to doma ukážou dětem. Stejně tak budil zájem stůl s nápoji, kde studenti nabízeli k ochutnání a porovnání nápoje s cukrem a bez cukru a vysvětlovali rozdíly v jejich složení. Silným magnetem byla ochutnávka sedmi druhů pečiva, které studentky jak během praktického vyučování, tak ve svém volném čase, pro tuto příležitost napekly. Zájemcům prozradily i recepty, přičemž mnohým rozšířily obzory například informací, že lze vytvořit výbornou buchtu třeba z cizrny a dosladit ji banánem. Přestože hlavním tématem byl cukr, návštěvníci dostali rovněž informace o vhodném dávkování soli a jejím obsahu například v sýrech nebo ve směsích koření.
Akci vymyslela Mgr. Ing. Simona Šimková z Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví ZSF JU, podle níž je to nejen účinná prezentace oboru a osvěta zdravého životního stylu, ale také zajímavá zkušenost pro studenty. Přivedla jich celkem 22, a to ze třetího a druhého ročníku oboru Nutriční terapeut. Během celého dne se setkali s řadou lidí, z nichž někteří se o stravu zajímali a měli konkrétní dotazy, ale přišli i lidé kriticky naladění. „I to k naší profesi patří a je moc dobře, že se studenti učí komunikovat takto v terénu. To vše je může posunout. Moc si vážím toho, jak aktivně se do celé akce zapojili, dokonce vymysleli i patnáct výher pro vylosované soutěžící,“ ocenila. Účastníci soutěže vyhráli služby související s vylepšením kondice a výživovým poradenstvím, například tréninky, vytvoření jídelníčku apod.
O akci se zajímali lidé různého věku: někteří šli náhodou kolem, jiné přilákala propagace. Na internetu se o ní dočetly studentky Teologické fakulty JU, které si přišly nechat změřit zdravotní hodnoty. „Zajímalo nás, jak na tom jsme, protože v ordinaci u praktického lékaře člověk obvykle nechce zdržovat a požadovat toto měření, když k tomu vlastně nemá důvod. Nicméně vím, že diabetes se týká i lidí našeho věku, takže je lepší si cukry hlídat,“ řekla Kateřina Fišerová. S dcerou podobného věku jako tato studentka přišla na akci Romana Smutková, která prý s linií bojuje celý svůj život a musí se stále hlídat. „Máme dobrou zkušenost s nízkosacharidovým stravováním, ale člověk musí být důsledný a ukázněný. Měly jsme konkrétní otázky a jsme nadšené, jak jsou vaši studenti ochotní a dobře se v oboru vyznají. Myslím, že mnozí lidé od nich informace přijmou lépe než od lékařů. Samozřejmě jsme tady také ochutnaly, co neznáme, zaujala nás třeba tyčinka z mouky ze cvrčků. Byla bych pro, aby se takových akcí konalo mnohem víc, protože žijeme v období, kdy je jídla nadbytek a spousta lidí vůbec nepřemýšlí o tom, co jí,“ shrnula žena, která se studenty a studentkami dlouho konzultovala a pak se nechala i změřit.
Zejména názorný způsob, díky němuž si návštěvníci rychle spojili jednotlivé výrobky s konkrétním obsahem cukru, zaujal socioložku Pavla Bergmannovou. „Jsem háklivá na různé trendy a povrchní informace. Proto mě moc překvapila vysoká úroveň vaší akce,“ vysvětlila. U stolů ZSF JU se zastavila i řada mužů různého věku – mladší hlavně ochutnávali a využívali měření, starší zkoumali, kolik cukru obsahují jogurty, energetické a kolové nápoje či pivo … Řada z nich si pult s nápoji a vedle nich rozloženými kostkami cukru vyfotila. „Potřeboval jsem zhubnout, proto se už sedm let o stravu víc zajímám a vím toho o ní už celkem dost. Přesto mě tady překvapilo, když jsem viděl, kolik cukru do sebe člověk dostává. Je to skvěle zorganizovaná akce, navrhoval bych ji pořádat častěji – a příště si vzít jako hlavní téma obsah soli,“ zhodnotil návštěvník Milan Bednář.