Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Studentky oboru Speciální pedagogika – vychovatelství se zapojily do sbírky pro Světlušku

Studentky oboru Speciální pedagogika – vychovatelství se zapojily do sbírky pro Světlušku

Plánovaná akce (15.10.2014 - 16.10.2014)

Studentky oboru Speciální pedagogika – vychovatelství se zapojily do sbírky pro Světlušku

Sbírka trvá od 15. 10., kdy je Mezinárodní den bílé hole, do 16. 10, kdy začíná festival Hobby

Šest studentek druhého a třetího ročníku ZSF JU oboru Speciální pedagogika – vychovatelství se dnes zapojilo do 12. ročníku celonárodní charitativní sbírky pro Světlušku, kterou pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Sbírka se v září konala ve více než 300 městech a účastnily se jí tisíce dobrovolníků, kteří jsou díky kostýmu broučka nápadní na první pohled. Výzva k zapojení přišla od Nadačního fondu ČRo i na ZSF JU, ale akademický rok začíná až od října, proto se dohodla katedra psychologie a speciální pedagogiky na jiném termínu. Nejvhodnějším dnem se stal 15. říjen, který je Mezinárodním dnem bílé hole, a sbírka bude pokračovat i 16. října na výstavišti při velmi populárním festivalu Hobby podzim.

Fakulta se do sbírky pro Světlušku takto zapojila poprvé. Říjen je měsícem, kdy se představují různé neziskové organizace, takže padla volba právě na toto období. Získat dobrovolníky nebyl na fakultě problém. "Tato nadace je dobře zapsaná u veřejnosti, což je její výhoda – lidé vědí, kam vybrané peníze jdou, a mají k ní důvěru. I to jistě u studentů rozhodlo, že neváhali vydat se s kasičkou do ulic města," uvedla odborná asistentka katedry Mgr. et Mgr. Radka Prázdná, Ph.D.

Potvrdily to i studentky třetího ročníku Ivana Kudláčková a Lucie Lehovcová – první z nich se už této sbírky dobrovolně zúčastnila na střední škole a druhá má zkušenosti s prodejem žlutých kytiček pro Ligu proti rakovině. Na českobudějovickém náměstí měly se sbírkou úspěch, někteří lidé je zastavovali sami a bylo znát, že už tuto sbírku znají. Například studentka Tereza Kateřina Šimková se jim svěřila s aktuální zkušeností, jak pomohla nevidomému v nákupním centru Mercury, když potřeboval vyjet eskalátorem na autobusové nádraží. "Pořád mám z toho setkání dobrý pocit, taková pomoc má smysl," uvedla.

O vlastní zkušenost s handicapovaným člověkem se rozdělil se studentkami i Michal Hrbek, který se musel naučit znakovou řeč, aby se dorozuměl se svou babičkou. Sbírku pro Světlušku považuje za férovou. "Líbí se mi, že dobrovolníci procházejí ulicemi a mluví s lidmi o smyslu této akce. Není to anonymní účet, kam lidé jen pasivně pošlou peníze, ani nějaký stánek se zázemím," ocenil práci studentek Michal Hrbek, který jim dal nejen dobrovolný příspěvek, ale nabídl na zahřátí i teplý čaj ze svého podniku Klid v Kněžské ulici.

Světluška pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti. Peníze ze sbírky jdou na speciální pomůcky, které "mluví" nebo mají hmatový displej, na vodicí psy nebo na osobní asistenty, díky nimž můžou nevidící děti chodit do běžných škol a senioři nemusí žít v ústavu. Projekt také podporuje nadané studenty v rozvoji talentu, tvořivých schopností a studiu. 

Přiložené obrázky