Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Studenti zavedli publikum do Bangladéše, Pasova, Vysokých Tater i Vídně

Studenti zavedli publikum do Bangladéše, Pasova, Vysokých Tater i Vídně

Plánovaná akce (25.3.2014)

Studenti zavedli publikum do Bangladéše, Pasova, Vysokých Tater i Vídně

Poslední popularizační workshop z projektu scienceZOOM motivoval k výjezdům do ciziny

Poslední z popularizačních workshopů, které ZSF JU uspořádala díky projektu scienceZOOM, se odehrál v úterý 25. března v českobudějovickém klubu Modrý dveře a týkal se zahraničních stáží studentů. Akce na obdobné téma se konala už loni v květnu a měla tak velký ohlas a velmi příjemnou atmosféru, že toto téma dostalo prostor ještě jednou – ovšem o jiných zemích. Mimo jiné proto, aby takové setkání motivovalo další studenty k výjezdům do ciziny, protože Zdravotně sociální fakulta má skvělé kontakty v řadě zemí a je škoda těchto možností nevyužít. Tento názor sdíleli oba hosté, kteří poutavým vyprávěním doplněným fotografiemi, příběhy i humorem zavedli během odpoledne publikum do zemí blízkých i velmi vzdálených.

Lucie Fenclová, studentka oboru Sociální práce ve veřejné správě, se minule dělila o své zkušenosti z Afriky. Od té doby ovšem stihla ještě dvouměsíční stáž v Bangladéši, odkud si přivezla opět spoustu zážitků. Druhým hostem workshopu byl student oboru Zdravotnický záchranář Jonáš Zbožínek, který absolvoval tříměsíční pracovní stáž v Německu, pak tři měsíce působil u Horské záchranné služby v Nízkých Tatrách a nyní pracuje jako pečovatel ve Vídni. Oba mluvili také o tom, co je třeba udělat před výjezdem do zahraničí, kam si zajít pro radu, co je potřeba vyřídit či co si s sebou vzít. 

Lucie Fenclová po svých zkušenostech ze Zambie i Bangladéše všem studentům radí, aby si nenechali uniknout možnosti zahraničních stáží, protože takové šance se jim v životě už nemusí naskytnout. „Je sice třeba na začátku vložit svůj čas a něco pro to udělat, ale člověk díky těmto cestám získá mnohem víc. Občas se vyplatí i trochu zariskovat, odměnou je zkušenost na celý život. Pro mě už je cestování droga, hned bych jela znovu,“ shrnula a přiznala, že se jí po dětech ze slumů, o něž se starala, velmi stýská. 

Jonáš Zbožínek pojal prezentaci s humorem a kromě popisu své praxe u záchranářů v různých zemích se svěřil i s osobními zážitky, včetně nutnosti překonat jazykovou bariéru mezi spisovnou němčinou a bavorštinou. "Naštěstí všichni lidé krvácejí tak nějak mezinárodně," rozesmál publikum. Kapitoly o náročné praxi záchranáře vždy odlehčil tématem "Po práci legraci".  Své vyprávění uzavřel citátem Marka Twaina: "Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším dnem v tvém životě." Líčením svých zážitků nenechal nikoho na pochybách, že se snaží žít naplno a tak, aby měl jeho život smysl i pro druhé.


Přiložené obrázky

Přiložené soubory