Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Záchranáři reprezentovali ZSF na Jablonecké Rescue Ski 2014

Záchranáři reprezentovali ZSF na Jablonecké Rescue Ski 2014

Novinka (27.1.2014)

Záchranáři reprezentovali ZSF na Jablonecké Rescue Ski 2014

V tvrdé konkurenci jednadvaceti týmů z Čech i Slovenska skončili Jihočeši jedenáctí

Čtyřčlenné družstvo studentů třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář se koncem minulého týdne zúčastnilo Mezinárodní konference Jablonecká Rescue Ski 2014, která se konala v Josefově Dole v Jizerských horách. Tým tvořili Danuše Jircová, Petra Vetýšková, Antonín Toman a Pavel Kozelka, DiS. V soutěži se utkalo 21 týmů z Čech i Slovenska. "V tvrdé konkurenci jednadvaceti týmů z řad lékařů a zdravotnických záchranářů, z nichž pouze tři byly studentské, jsme se umístili na krásném jedenáctém místě," shrnula Danuše Jircová. 

Upřesnila, že nejdřív absolvovali několik zajímavých přednášek na téma Umělá plicní ventilace, První pomoc u popálenin, Práce letecké záchranné služby, Nehody při potápění, „Trauma z visu“ neboli Crush syndrom a 10 let TANR v Praze. Po odborném programu následovala soutěžní část konference. Soutěž byla primárně určena zaměstnancům nemocnice z oddělení ARO a zdravotnických záchranných služeb. Většina týmů tedy byla ve složení RLP (posádka s lékařem) a zbytek RZP (bez lékaře). Přihlásit se mohli ale i studenti.

Soutěž se konala od 23. do 25. ledna a byla rozdělená do dvou etap, noční a denní. "Při noční etapě jsme měli za úkol evakuovat dům s pečovatelskou službou v důsledku lavinového nebezpečí. Denní etapa byla rozdělena na dvě části. Po splnění posledního úkolu jsme museli v co nejkratší době dorazit do cíle. Na přibližně 15 km dlouhé trase jsme plnili různé úkoly: základní resuscitaci pětiletého dítěte, CMP s fibrilací síní, katétrovou sepsi, vyproštění pacienta zaklíněného v osobním automobilu, popáleniny u pacienta závislého na pervitinu, metabolickou poruchu projevující se agresí a inkontinencí, kraniotrauma a vzteklinu," popsala studentka. Cestou ale soutěžící čekaly i nelékařské úkoly, například překonání opičí dráhy či nasazení sněhových řetězů na kola u osobního automobilu.

 

Úkolem každé disciplíny bylo správně určit diagnózu, kterou pak bylo třeba správným způsobem zaléčit a určit směrování pacienta na patřičné oddělení pro definitivní ošetření. Jelikož zástupci ZSF působili jako posádka RZP, museli v případě potřeby aplikace léčiv konzultovat s lékařem přes zdravotnické operační středisko. "Naším největším úskalím bylo určení nejvhodnějšího nemocničního oddělení pro umístění pacienta. Tomuto se v hodinách výuky věnujeme minimálně. Soutěž nám byla velkým přínosem. Mohli jsme si prakticky vyzkoušet ošetření a komunikaci s pacientem, odběr anamnézy a kooperaci se zdravotnickým operačním střediskem," shrnula Danuše Jircová za tým Rescues of the South Bohemia.

Přiložené obrázky