Plánovaná akce
(31.3.2016)
Den sester na ZSF JU prohloubil kontakt s jihočeskými nemocnicemi
Akci, jež zakládá novou tradici, provázel velký zájem účastníků a příjemná atmosféra
Ředitelé a další členové vedení všech jihočeských nemocnic se ve čtvrtek 31. března setkali na ZSF JU se studenty oboru Všeobecná sestra, jimž představili možnosti pro zefektivnění praxe během studia a také podmínky, které budou mít v dané nemocnici po ukončení školy. Akce nazvaná „Den sester na ZSF JU“ se letos konala poprvé a provázel ji velký zájem účastníků i velmi příjemná a neformální atmosféra.
Přednáškový sál E byl studenty zaplněný do posledního místa, takže úvodní společné zahájení bylo přenášeno ještě do sálu F, kde bylo rovněž plno. Poté akce ještě pokračovala v dalších pěti učebnách. Každá nemocnice tedy při tomto workshopu získala vlastní prostor, aby se studentům představila a zájemci se mohli přímo na místě na cokoli zeptat.
Na začátku vysvětlila děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., důvody pořádání této akce. Uvítala hosty ze všech jihočeských nemocnic a pak promluvila ke studentům. „Je pro vás důležité, abyste věděli, jaké možnosti máte. Nedostatek informací může vést k dojmu, že úžasně lze pracovat jen ve fakultních nemocnicích – a ani si neuvědomujeme, jaké možnosti jsou třeba v okresních nemocnicích. Dnešní den má právě přispět k tomu, abyste zjistili možnosti pro absolvování své praxe i pro své další uplatnění.“ Připomněla, že spolupráci s nemocnicemi chce fakulta stále více upevňovat a rozšiřovat, protože už má v nemocnicích i své absolventky, které mohou být mentorkami a dobře vést studenty při odborné praxi. Ocenila, že síť sedmi jihočeských nemocnic, s nimiž fakulta spolupracuje, dává studentům široké možnosti vybrat si právě to, co každému vyhovuje nejlépe – někoho víc láká rodinná atmosféra, jiný preferuje rušné a akční prostředí.
Děkanka připomněla, že o sestrách se v poslední době na veřejnosti hodně mluví, a to hlavně v souvislosti s jejich nedostatkem. Hned vzápětí to potvrdila hlavní sestra strakonické nemocnice Mgr. Marie Janoušková, která je náměstkyní pro ošetřovatelskou péči. Snažila se studentky motivovat, aby si po škole tuto práci v českých podmínkách alespoň vyzkoušely a neodcházely hned jinam. „Myslím, že všichni politici a představitelé nemocnic teď už pochopili, že práce sestry není jen tak jednoduchá a je třeba ji odměnit. Vše není úplně hned, ale krůčky už vidíme a myslím, že než vy dozrajete, určitě se dočkáte už adekvátního odměňování,“ věří. Má zkušenost, že když si absolventky tuto práci zkusí, velká část z nich v této profesi zůstane. „Že je to dřina, to je samozřejmé, ale že je to krásná práce, to poznáte, až když ji vykonáváte. A pokud se setkáte s vděkem pacientů, je to odměna největší,“ shrnula.
Všichni řečníci se shodli, že je pro ně velkým zážitkem vidět plné sály budoucích sester, které se usmívají a vyzařuje z nich empatie. Ředitel prachatické nemocnice ing. Michal Čarvaš si publikum dokonce vyfotil a připomněl, že se loni v Prachaticích konal první ročník soutěže Jihočeská sestřička. Dvě družstva ZSF JU v ní skvěle zabodovala, jedno z nich dokonce celou soutěž vyhrálo. Letos se druhý ročník koná 1. října v českokrumlovské nemocnici, přihlásit se bude možné v červnu.
Všichni ředitelé i další zástupci vedení nemocnic pak pozvali studentky a studenty k osobní diskusi o všem, co je zajímá, a snažili se je zaujmout výhodami, které jim mohou poskytnout. Nedostatek sester není v jižních Čechách tak palčivý jako jinde v republice, ale tím víc si je třeba jich vážit. Velmi důležité jsou už vazby, které vznikají během studia. „Když k nám chodíte na praxi, potřebujeme, abyste se už rozhlíželi a rozmýšleli, které z oddělení je vám bližší a nejvíc by vám vyhovovalo tam pracovat. Je třeba počítat s tím, že na všech odděleních se musíte učit, ale všechna vám vyjdou vstříc,“ poradila studentům vrchní sestra ARO v českobudějovické nemocnici Mgr. Jana Štěpánová.