Novinka
(23.1.2021)
Dětská univerzita ZSF JU pokračovala ve dvou lednových sobotách lekcemi online, a to jak pro děti, tak pro dospělé
Dětská univerzita ZSF JU pokračovala o sobotách 9. a 23. ledna 2021 lekcemi online – organizátoři se pro ně rozhodli i přesto, že si jsou vědomi množství času, které nyní děti během všedních dnů musí při distanční školní výuce trávit u počítače. Ale pauza způsobená pandemií už je velmi dlouhá a děti se na DUJU těšily – navíc si teď mohou začít plnit zadání e-learningu a pracovat samostatně při rozvíjení probraných témat Dětské univerzity. Naštěstí se loni 3. října ještě podařilo zahájit celý cyklus kontaktní formou: Děti tehdy přišla do budovy naší fakulty v Nerudově ulici pozdravit i děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová, mohly se při té příležitosti seznámit spolu navzájem i s lektory a našimi studenty. Pak ovšem následovalo uzavření vysokých škol pro veřejnost a od té doby se žádná z naplánovaných lekcí nemohla uskutečnit.
Proto nyní koordinátorka DUJU dr. Věra Stasková se svým týmem uspořádala online výuku jak pro děti, tak pro rodiče a další zájemce. Na řadu přišly lekce podle předem stanoveného programu. Pro online formu je samozřejmě bylo nutné upravit – a až to bude možné, lze se k tématu vrátit hlavně v těch částech, které je nutné si názorně vyzkoušet. Lektoři se snažili distanční formou vysvětlit a ukázat co nejvíc – včetně zásad chůze s holemi Nordic Walking či základů resuscitace. „Bylo pěkné sledovat, jaké modely si děti pro tuto výuku doma připravily – někdo masíroval medvěda či panenku, někdo do výuky zapojil rodiče, sourozence, kamaráda, dokonce i živého křečka,“ popisuje dr. Stasková.
Děti z prvního a druhého ročníku během sobotních dopolední a odpolední absolvovaly tyto lekce: Fyzioterapie není pouze cvičení, aneb Co můžeme vyčíst z našeho těla 1 a 2, Sestra v akci aneb Kudy putuje v těle vzduch, Objev svět záchranářů aneb Co se děje v sanitce, Srdce jako pumpa aneb Co je krevní tlak, Sestra v akci aneb Co je to „traumačka“, Sestra v akci aneb Čistota půl zdraví a Oživme mrtvý jazyk aneb Latina u lékaře. Pro jejich rodiče a další zájemce z řad veřejnosti připravili lektoři na základě jejich předchozího zájmu tato témata: Laická první pomoc při bolestech pohybového aparátu, Správnou výživou ke zdraví, a třeba i do plavek, Nordic walking v praxi a Jak začít efektivně komunikovat se svými dětmi. Lednové lekce určené pro rodiče a veřejnost přilákaly celkem 26 účastníků.
Všichni se propojovali přes Ms Teams, v Nerudově ulici proto během soboty fungovala „horká linka“, díky níž Jan Jaroš z IT řešil problémy s připojením a další nutnou součinnost. „Moc mu za tuto pomoc děkujeme a jsem také vděčná celému týmu lektorů a spolupracovníků, že jsme mohli alespoň touto formou dětem nahradit lekce, na které se už velmi těšily. Je to pro nás všechny nová zkušenost a vážíme si toho, že i v sobotu byly děti ochotné absolvovat výuku online, byť v těchto měsících musí trávit u počítače dlouhý čas při běžném školním vyučování. Mile nás překvapila velká účast na těchto našich lekcích a samozřejmě už se moc těšíme, až se budeme moci setkat u nás v učebnách. Slíbili jsme dětem, že k probrané látce se ještě vrátíme a dáme možnost, aby si vyzkoušely vše i na našich modelech. A máme naplánovanou například i vycházku s holemi Nordic Walking,“ naznačila dr. Stasková. Doplnila také poděkování rodičům, že si našli čas a pomohli dětem zprovoznit Ms Teams a přihlásit se.
Opět jí přišlo mnoho pochvalných reakcí za lekce pro děti i pro dospělé. „Online lekce byly super. I když praktické ukázky jsou vždy lepší naživo, lektorky se s tím skvěle popraly! Já jsem zatejpovaná ještě dnes a Kája musela namalovat a obtisknout chodidla i svým mladším bratrům. Přednáška o výživě byla vyčerpávající! Ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na další setkání, ať už online, nebo naživo,“ napsala Lucie Požárková za sebe i za svoji dceru. Stejně tak například Martina Pykalová nešetřila slovy chvály: „Děkujeme vám za to, že jste i v těžkých podmínkách této doby dokázali připravit program pro naše děti, kterým váš úžasný kurz už moc chyběl. Pevně doufáme, že se už brzy budeme moci setkat osobně, ale přesto jsme moc rádi, že aspoň touto cestou se Adélka s vámi mohla potkat a něco nového se naučit. Děkujeme a přejeme hlavně pevné zdraví a brzy na viděnou.“