Nacházíte se zde: Úvod > Díky nové aplikaci si může každý člověk zjistit, jak snížit rizika onemocnění srdce a cév

Díky nové aplikaci si může každý člověk zjistit, jak snížit rizika onemocnění srdce a cév

Novinka (25.10.2018)

Díky nové aplikaci si může každý člověk zjistit, jak snížit rizika onemocnění srdce a cév

Na webu najdou zájemci přehledně a srozumitelně informace, jaké faktory našeho chování nejčastěji ovlivňují kardiovaskulární choroby

Na webu a facebooku se díky projektu, ve kterém má ZSF JU významnou roli, objevila nová aplikace, v níž se člověk snadno a rychle dozví, co by konkrétně on měl udělat, aby předešel nemocem srdce a cév. Na webové stránce http://azv.zsf.jcu.cz/ zájemci najdou přehledně a srozumitelně informace, jaké faktory našeho chování nejčastěji ovlivňují kardiovaskulární choroby. Aby zjistili, jak jsou na tom konkrétně oni, je třeba odpovědět na otázky, které se týkají jejich pohybu, stravy, kouření a stresu. Poté se dočtou, jakým způsobem tato svá případná rizika zmírnit, a vylepšit tím svůj zdravotní stav.

Otázky jsou rozčleněné podle témat: klient nejprve zadá informace o svém věku, pohlaví a hmotnosti a pak jsou jeho odpovědi průběžně vyhodnocené v jednotlivých kapitolách. Včetně řady podrobností, např. doporučené rozmezí tepové frekvence, hodnotu BMI, dietní opatření pro prevenci arterosklerózy či druhy vhodného cvičení. Aplikace je anonymní a vyplnění otázek zabere zhruba deset minut, během nichž si zájemce přečte řadu užitečných informací, jak úpravou životosprávy zlepšit své zdraví – a pokud to z jeho odpovědí vyplyne, objeví se i doporučení, aby vyhledal lékaře.

Aplikace vznikla v souvislosti s projektem nazvaným Intervenční postupy v preventivní kardiologii (reg. č. 15-31000A), jehož hlavní řešitelkou je děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., a spoluřešitelkou je prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. V pozici odborných spolupracovníků je do projektu zapojeno dalších sedm pracovníků ZSF JU. „Tato aplikace je určená pro širokou veřejnost a slouží jako důležitá prevence. Na rozdíl od lékařských screeningů, které už sledují určitou pravděpodobnost vzniku kardiovaskulární příhody, se zaměřuje na ovlivnitelnost rizikových faktorů. Je to šance monitorovat sebe sama, v tom je jedinečná,“ vysvětlila ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd – pracoviště praxe ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. 

Přiložené obrázky