Nacházíte se zde: Úvod > Fakultu zaplnil třetí ročník kongresu Budějovice kazuistické

Fakultu zaplnil třetí ročník kongresu Budějovice kazuistické

Plánovaná akce (6.10.2016)

Fakultu zaplnil třetí ročník kongresu Budějovice kazuistické

Prestižní akci uspořádala Nemocnice České Budějovice, a. s., ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou JU

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity hostila ve čtvrtek 6. října už třetí ročník setkání mladých lékařů, lékařek a také všeobecných sester, záchranářů a dalších zdravotníků. Přijelo jich čtyři sta a představovali jednotlivé kazuistiky, tj. konkrétní případy z praxe – byla to proto mimořádná příležitost i pro studenty ZSF JU, kteří se mohli akce zúčastnit jako publikum a aktivně se zapojit do diskuse v rámci jednotlivých sekcí. Studenti pomáhali i s organizací této prestižní akce, která zaplnila velkou část budovy Vltava.

Kongresu se aktivně účastnili lékaři do 35 let a další odborníci (pracovníci laboratoří, fyzioterapeuté a další), kteří dostali možnost prezentovat výsledky své práce, porovnat je s kolegy a osahat si způsob prezentování svých pracovních aktivit předtím, než vyrazí do konkurenčního prostředí na národní a mezinárodní úrovni. V publiku byli zdravotníci všech věkových a profesních kategorií.

Kongres se tak jako v předchozích ročnících těšil velké pozornosti. Lékaři a lékařky zaplnili přednáškové sály E a F a sestry i další zdravotničtí pracovníci představovali své kazuistiky v zaplněném sále A. Také další přilehlé prostory byly dějištěm živých diskusí a rovněž šancí k vystavení posterů. Letošní novinkou bylo společné zahájení pro všechny účastníky, při němž organizátoři z nemocnice poděkovali fakultě za možnost získat zde kvalitní zázemí. „Ačkoli jsme si po loňském roce mysleli, že už to nemůže být lepší, ještě jsme nyní další vylepšení zaznamenali. Jsme moc vděční za bezvadně audiovizuálně fungující prostory i skvělou spolupráci s techniky IT,“ řekl organizátor MUDr. Tomáš Hauer, který byl velmi spokojený i s účastí. Podle něho je 400 účastníků maximem, jež může tato akce pojmout, takže nadále už neplánuje zvyšovat kapacitu. 

V úvodu promluvila děkanka fakulty prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., která organizátorům poděkovala za to, že si vybrali prostory fakulty. „Je pro nás ctí spolupracovat s českobudějovickou nemocnicí, protože je naším hlavním pracovištěm pro odbornou výuku. Máme osm zdravotnických oborů, pro něž je odborná praxe naprosto nezbytná. Bez spolupráce s nemocnicí bychom tyto obory nemohli mít,“ podotkla děkanka ZSF JU. Ocenila, že kongres dává úžasnou příležitost k tomu, aby mladí kolegové mohli diskutovat s odborníky, kteří jsou v oboru zkušenější.

Letošní novinkou byly sekce pro záchranáře, jejichž přednášky se zaměřily také na problematiku tonutí. Zúčastnili se jich studenti oboru Zdravotnický záchranář, jež chtěli organizátoři inspirovat a motivovat k této záslužné práci. "Příjemným překvapením pro mě bylo, že na tyto sekce dorazila i spousta lékařů, kteří si tato témata přišli poslechnout," podotkl Hauer.

Proděkanka pro studijní a sociální záležitosti ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová považuje pro fakultu za čest, že může být spoluorganizátorem takto pojaté akce. „Tento kongres je dalším projevem toho, že naše spolupráce dobře funguje. Propojení s praxí je pro nás velmi důležité,” řekla. Takto pojatá akce je podle ní navíc dobrou šancí navázat užitečné kontakty.

Díky zaměření kongresu na kazuistiku slyšelo publikum názorné příklady z praxe – autor příspěvku objasnil příběh daného pacienta a představil péči o něj v celém průběhu jeho onemocnění, takže posluchači mohli vysledovat kontinuitu péče v celém kontextu. V sesterské sekci byl důraz kladený na ošetřovatelskou péči, s níž souvisejí i další stránky, například sociální prostředí, podmínky domácí léčby atd.

Přiložené obrázky