Nacházíte se zde: Úvod > Jak se bránit stresu v době covidové? Dva workshopy doc. Zacha přinesly řadu různorodých podnětů

Jak se bránit stresu v době covidové? Dva workshopy doc. Zacha přinesly řadu různorodých podnětů

Novinka (15.2.2021)

Jak se bránit stresu v době covidové? Dva workshopy doc. Zacha přinesly řadu různorodých podnětů

Vedoucí ústavu anatomie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy doc. MUDr. Petr Zach, CSc., který vyučuje také na naší fakultě, připravil dva aktuální workshopy věnované tématu, jak se na fyzické i psychické stránce člověka odrážejí důsledky pandemie onemocnění covid-19. Konaly se 6. a 13. února online přes Ms Teams od 17 hodin a zúčastnilo se jich více než 30 lidí. Byly určené zejména pro zaměstnance a studenty naší fakulty i Jihočeské univerzity, ale přihlásili se i zájemci z řad veřejnosti. Přednášky zůstávají k dispozici účastníkům na Ms Teams a doc. Zach k nim postupně přidává tipy a odkazy související s tímto tématem. Shromáždil řadu různorodých podnětů, co můžeme pro sebe udělat, abychom si udrželi psychické i fyzické zdraví. S tím souvisí otázky, jak zvládat pocity izolace, osamění či viny, rady pro zdravý a dostatečný spánek i vysvětlení meditační techniky založené na práci s dechem a pozorností a také fyzické cviky, které je vhodné začlenit do denního rytmu.

Zatímco první setkání bylo hlavně přehledem aktivit se zklidňujícím účinkem, které lze nyní v době mnoha omezení podnikat ve volném čase, druhá přednáška se víc soustředila na vnitřní stres. K tomu totiž směřovala většina dotazů, které účastníci doc. Zachovi po prvním setkání zaslali: „Týkaly se hlavně otázky Jak pracovat s pozorností, abychom si byli schopni kvalitně odpočinout – to znamená, aby se člověk dokázal zbavit svého vnitřního stresu,“ shrnul reakce doc. Zach. Upozornil, že přirozenou vlastností pozornosti je její těkání, které však vede k pocitu nespokojenosti. Právě proto je třeba naučit se pozornost stabilizovat. K vysvětlení podstaty meditačních technik připojil řadu informací vyplývajících z vědeckých výzkumů. „Děkujeme za to, že nám workshopy přinesly mnoho témat k zamyšlení, zpomalení a zeefektivnění,“ zhodnotila ředitelka Ústav fyzioterapie a vybraných medicínských oborů ZSF JU MUDr. Mgr. Marcela Míková, Ph.D.

Přiložené obrázky