Novinka
(30.5.2013)
Studenti třetího ročníku ZSF JU vyhráli Plzeňský pohár záchranářů
Studenti oboru Zdravotnický záchranář skvěle reprezentovali ZSF JU v druhém ročníku Plzeňského poháru záchranářů, který se konal začátkem května. Na soutěž jela dvě družstva, jedno z nich pohár vyhrálo a druhé obsadilo šesté místo.
Prvenství vybojovalo družstvo Rescue Rangers ze 3. ročníku, který tvořili studenti Iva Hajíčková, Leo Nowický a Pavel Petrovič. Loni byli v této soutěži šestí. „Na soutěž jsme jeli proto, že se nám loňský první ročník velice líbil a chtěli jsme trochu vylepšit naše minulé umístění,“ uvedl Pavel Petrovič, který průběh soutěže vylíčil tak dobře, že ho lze číst se zatajeným dechem jako akční příběh. Druhé družstvo z 2. ročníku ve složení Danuše Jircová, Aneta Sedláková a Martin Kindl skončilo na šesté příčce, takže pokud bude letošní trend pokračovat, příště je lze také čekat mezi vítězi.
Druhý ročník Plzeňského poháru určeného pro vysokoškoláky z oboru Zdravotnický záchranář uspořádala Katedra záchranářství a technických oborů Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Utkalo se v ní osm týmů z České a dva ze Slovenské republiky.
Kromě akčních situací je čekaly i workshopy a přednášky, jedna z nich vycházela z nedávného neštěstí při výbuchu plynu v Praze koncem dubna. Velmi zajímavá byla večerní etapa, kterou zástupci ZSF JU zvládli skvěle. „Naším úkolem bylo zprvu správně přiřadit pracovní diagnózy ke stavům potenciálních pacientů a dále jsme k nim měli vyslat posádky zdravotnické záchranné služby – měli jsme omezený počet posádek, dále jsme museli zvažovat dojezdový čas a dobu transportu pacienta do nemocnice. Myslím, že nejtěžší rozhodování bylo mezi pacientem s infarktem myokardu (dlouhý dojezd na specializované pracoviště) a pacientem, který spadl ze střechy a necítil nohy (krátký dojezd do nemocnice s CT, ale v nemocnici nebylo traumacentrum) – vrtulník byl k dispozici jen jeden. Naštěstí jsme toto rozhodování zvládli a vrtulník poslali pro pána s infarktem – jako jediní ze všech soutěžních týmů,“ popsal Pavel Petrovič. Druhým výjezdem během noční etapy byla pátrací akce po ztraceném turistovi na Šumavě.
Další den prověřil fyzičku všech závodníků, kdy běhali s nosítky po lese a pak jeli na raftech ke zraněnému dřevorubci. „Naším prvním zdravotnickým úkolem bylo (ne)oblíbené polytrauma. V časovém limitu jsme pacienta zajistili a připravili k transportu. Zde jsme se přesvědčili, že dokážeme spolupracovat na profesionální úrovni – přece jen polytrauma vyžaduje sehranost týmu,“ popsal student.
Pak je čekal případ muže s hypoglykemií, který byl v sauně nalezen v bezvědomí, cyklista po pádu z kola a travers přes řeku Vydru dlouhý asi 25 metrů. Velké překvapení je pak čekalo při dalším úkolu, kdy u pacientky určili náhlou příhodu břišní. Případ byl komplikovaný tím, že se jednalo o muslimský pár – a v muslimských zemích je zakázáno, aby se cizí muž dotknul partnerky někoho jiného. Vyšetřovat a léčit ho tedy mohla pouze Iva Hajíčková. „Ovšem komunikace s partnerem byla zajímavá, chtěli jsme případ vyřešit zavoláním na 112, ale bylo nám řečeno, že jediný překladatel v republice stojí před námi, tak se Leo pustil do komunikace – na konci úlohy nám bylo řečeno, že se v životě tolik nezasmáli, dokonce i pacientka skoro umírala smíchy,“ líčí student Petrovič.
Následoval zásah při srážce motocyklu s automobilem, kde si záchranáři ověřili svoji schopnost spolupracovat s hasiči. Na statku pak soutěžící čekal případ intoxikace organofosfáty, který museli vyřešit velmi rychle, což se povedlo – dokonce to stihli před limitem a sklidili pochvalu. Na posledním stanovišti je čekala horská služba s tím, že dole leží houbařka, se kterou se utrhl sráz.
„Rád bych poděkoval vyučujícím za teoretickou a praktickou průpravu – a v neposlední řadě i Zdravotně sociální fakultě JU za umožnění účasti na této soutěži. Doufáme, že se příští rok budeme moci pokusit o obhajobu poháru,“ uzavírá Pavel Petrovič.
(abi)
Foto Kateřina Hamrová