Nacházíte se zde: Úvod > Média > Tiskové zprávy > V soutěži knih pro nevidomé uspěly dvě studentky ZSF JU

V soutěži knih pro nevidomé uspěly dvě studentky ZSF JU

Prvenství získala Pavla Táborová ze 3. ročníku oboru Speciální pedagogika-vychovatelství za knihu Žirafka Žofka, která obsahuje hmatové ilustrace a text psaný běžnou formou i Braillovým písmem. „Je to vyprávění pro děti předškolního věku o hodnotě domova. Žirafa Žofka svůj domov opustí, protože ji to tam moc nebaví. Vypraví se do světa, jenomže moře je slané, písek na pláži ji pálí do nohou a když dojde do hor, je jí tam zima. Zjistí, že nejspokojenější byla doma u své rodiny,“ shrnula obsah své knihy Táborová. K výrobě použila například satén, písek z pláže, mušličky a s pomocí tatínka dokonce i plech, aby hory byly dostatečně studené.

Studentka 3. ročníku oboru Speciální pedagogika Petra Flašková získala ve stejné kategorii 4. místo za knihu Červíkovo dobrodružství. Také ji inspirovalo téma hledání domova. „Díky práci na této knížce se mi lépe povedlo vcítit se do světa nevidomých a pochopit, jak těžký mají život,“ vysvětlila Petra Flašková, která figurku červíka ušila z látky a korálků a na další motivy použila například peří nebo drátky.

Porota rozhodovala na základě řemeslné úrovně, vnímavosti autorů pro požadavky hmatového znázornění, výběru materiálu, námětu a úrovně textu. Všechna díla míří do Knihovny hmatových knížek, kterou provozuje Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR. Přehled soutěžních prací je na adrese http://tactus-cz-2013.wz.cz/tactus_cz_2013/.

Název Tactus pochází od slova taktilní, tj. hmatový. Cílem projektu je podpořit tvorbu knížek s hmatovými obrázky pro nevidomé děti, které potřebují rozmanitost materiálů i způsobů ztvárnění, aby obrázky byly příjemné i zábavné, rozlišitelné a motivující ke hmatovému poznávání. Vyrobit knížku s dobrou hmatovou ilustrací je velice náročné i nákladné, navíc je třeba počítat s tím, že se při prohlížení značně opotřebovává.

/abi/