Nacházíte se zde: Úvod > Mezinárodní ošetřovatelské sympozium připomnělo odkaz zakladatelky profesionálního ošetřovatelství Florence Nightingale

Mezinárodní ošetřovatelské sympozium připomnělo odkaz zakladatelky profesionálního ošetřovatelství Florence Nightingale

Novinka (17.9.2021)

Mezinárodní ošetřovatelské sympozium připomnělo odkaz zakladatelky profesionálního ošetřovatelství Florence Nightingale

Prestižní mezinárodní sympozium, u jehož zrodu stála Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, se uskutečnilo ve dnech 16. – 17. září 2021. Vzhledem k omezením, která přinesla pandemie koronaviru, se tentokrát konalo online. Jednalo se již o třináctý ročník této konference, v jejímž organizování se střídají univerzity v rámci Visegrádské čtyřky. Partnerskými univerzitami jsou spolu se ZSF JU ještě Univerzita Konstantina Filosofa v Nitře na Slovensku, Univerzita Debrecen v Maďarsku a Univerzita Řešov v Polsku.

Původně byl termín naplánován na loňský podzim, akce se měla opět konat na naší fakultě. Avšak v té době nebylo možné pořádat vůbec žádná setkání, natož mezinárodní. Aby organizátoři předešli komplikacím, rozhodli s časovým předstihem, že třináctý ročník této konference se odehraje formou online. Ústřední téma připomnělo význam odkazu Florence Nightingale, protože v minulém roce uplynulo 200 let od narození této osobnosti, která zásadně ovlivnila vývoj oboru ošetřovatelství v celém světě.

„Je mi velice líto, že konference neprobíhala prezenčně a že jsme neměli možnost osobně se setkat s kolegy a kolegyněmi ze států Visegrádské čtyřky. Do programu konference byly zařazeny velice zajímavé příspěvky alespoň touto formou tedy máme možnost se seznámit s výzkumnými a pedagogickými aktivitami, které kolegové na svých univerzitách realizují,“ uvedla prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Na konferenci zaznělo více než 40 přednášek na různá témata. Přihlásili se účastníci z České republiky, ze Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, ale i z Německa. Program je dostupný na následujících stránkách: http://konference.zsf.jcu.cz/MezinarodniSympozium

Tradice těchto kongresů, které si již získaly velké mezinárodní renomé, se zrodila v Českých Budějovicích. Zdravotně sociální fakulta JU totiž od roku 2001 začala každoročně organizovat Jihočeské ošetřovatelské dny, které postupně lákaly stále více zahraničních účastníků, až se z těchto odborných setkání vyvinulo sympozium. První ročník se proto konal v Českých Budějovicích a ve spolupráci se zahraničními partnerskými univerzitami se od roku 2008 ujalo pravidlo, že pořádání každého následujícího sympozia zajišťuje další z univerzit. Nyní je tato akce důležitým fórem pro zdravotníky nejen ze států tzv. Visegrádské čtyřky, ale také z dalších zemí.

Florence Nightingale se stala průkopnicí ošetřovatelství. Její prozíravé nápady a reformy měly významný podíl na profesionalizaci zdravotní péče a některé z nich jsou stále podkladem pro současné ošetřovatelství. Zasloužila se o proměnu ošetřovatelství v respektovanou profesi. Svými činy a úsilím o reformu zdravotní péče výrazně ovlivnila kvalitu poskytované péče nemocným v 19. a 20. století. Překážku v tehdejší době nepředstavovalo pouze prostředí, ve kterém se nemocní nacházeli, ale také nedostatečná vzdělanost sester. Florence Nightingale si tento problém uvědomovala a na základě toho iniciovala založení první odborné školy pro sestry The Nightingale Home and Training School for Nurses, St. Thomas’s Hospital. Rovněž se zasloužila o zlepšení standardu zdravotní péče, publikovala více než 200 knih, zpráv a letáků o organizaci nemocnic, které jsou i v dnešní době čteny širokou veřejností a vysoce respektovány. Narodila se 12. května 1820 v italské Florencii – a právě v čase 200. výročí jejího narození se ve světě i u nás výrazně projevily dopady pandemie nového typu koronaviru, která upozornila na nelehkou pracovní náplň sester a ostatních zdravotnických pracovníků. Veřejnost si více uvědomila potřebnost a význam těchto profesí, což zvýšilo jejich prestiž. V této souvislosti nelze opomenout důležitost vzdělávání sester, které jim umožňuje poskytovat adekvátní a kvalitní péči.

Přiložené obrázky